Ще има ли някога отбор като България от САЩ' 94?

Ще има ли някога отбор като България от САЩ' 94?

Ще има ли някога друг отбор като България от САЩ' 94?, пита британското онлайн списание Sabotage Times в статия, която описва не само футболните качества на играчите ни, но и нестандартния им външен вид.   

„Един от най-запомнящите се футболни отбори беше съставен от куп аутсайдери, които изглеждаха като току-що оцелели от ядрена катастрофа“, пише авторът с псевдоним Moolag за неконвенционалния български отбор и добавя: „Те всички ми липсват ужасно много!”

Сайтът Sabotage Times, създаден от съоснователя на известното мъжко списание Loaded, е известен със свободните си коментари и трибуната, която дава на независими външни автори. 

„И така, Бразилия 2014. Вълнуващо, нали? Всеобщо щастие и ококорен оптимизъм от началото на турнира. Но, ако трябва да бъда честен, мразя почти всеки отбор тук. Не повече от Англия.“, започва Moolag и описва информационното насищане около Световната купа.

„Не винаги е било така. По време на първенството в САЩ' 94 все още беше възможно да бъдеш завладян, съблазнен от отбор. Преди Интернет бума, имаше много повече непознати отбори и играчи и не беше пълно с хипстърски блогове на футболни фенове-женчовци, които да ви кажат всичко за тях. 

Играчите на България, бореща се с пост-комунистическия икономически климат, дойдоха от нищото и направиха някои стилни и смъртоносни футболни контраатаки, стигайки почти до края. Но не само успехът на терена прави България любимия ми отбор. А и различния начин, по който играчите изглеждаха. Те бяха аутсайдери. Разбойници. Мрачна и невъзмутима банда скитници от Изток, равнодушни към песните и танците на Запада.

За да разкажем историята на България' 94, трябва да се върнем към 1989 г., когато падането на комунизма и премахването на търговските ограничения означаваше, че играчите вече могат да отидат да играят там, където, по дяволите, им харесва.

Находчивият Христо Стоичков – чиито спринтове и фантастичен изстрел му спечелват прякора "Камата" – се премества в Барселона в дрийм тийма на Кройф през 1990 г. и започва  да засипва с голове в партньорство с Ромарио. Това се случва след като изтърпява два месеца наказание в първия сезон заради настъпване на съдията. Мрачен, избухлив, но пълен с талант, Стоичков би могъл да бъде изигран от Де Ниро от ерата на „Разярения бик“.“

Авторът описва още Емил Костадинов, когото сравнява с британския футболист Стив Ходж през 86, и "The Big Man Up Top" Любослав Пенев, като симпатично иронизира прическите им - т. нар мюлет (футболно киче), каквато 20 години по-късно има Диего Коща.

„Изключение от правилото (коса и футболна мъдрост) е "Магьосникът", 27-годишният талантлив халф, хванат в капана на тялото на 200-годишен мъж...“ е описанието за Йордан Лечков. 

„Защитникът Трифон Иванов обаче беше този, който ни накара да възкликнем: „Какво, по дяволите е това?“ Със своята дива грива, брада, сключени вежди и хлътнали червени очи, той напомняше на планински вълк на метадонова програма“, пише Moolag.

По-нататък той разказва за мачовете на националите ни от САЩ 94', цитирайки изказване на Стоичков след шокиращия резултат срещу Германия: „За да бъда честен, това беше лесна победа“ .

„Все още търся една нова България“, завършва авторът.

Целият поетичен текст за четвъртите в света  от 1994 г. е тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ