ЕС и Турция се споразумяха за миграцията

Политика за бисквитки

Европа и Турция постигнаха исторически договорености и ще помагат заедно на бежанците.

Това заяви турският премиер Ахмет Давутоглу вчера в Брюксел, където се състоя среща на върха на Европейския съюз (ЕС) по проблема за миграцията и бе постигнато споразумение с Турция по въпросите за миграционната криза.

Днес е исторически ден заради това, че постигнахме важни договорености. Ние с ЕС имаме общо бъдеще, имаме съвпадение в мненията по сирийския въпрос и по проблема с бежанците, посочи Ахмет Давутоглу.

Анкара очаква от ЕС изплащане на общо 6 млрд. евро за хуманитарни нужди на бежанците до края на 2018 г., каза турският премиер.

Първите 3 млрд. ще започнем да харчим още в близките седмици. Не за Турция, а за сирийските бежанци. Останалите пари ще бъдат предоставени до 2018 г., уточни премиерът.

ЕС ще вземе от Турция толкова сирийски бежанци, колкото нелегални мигранти върне в Турция, според новото двустранно споразумение за миграцията, заяви Давутоглу.

Турция разчита да получи безвизов режим с ЕС до края на юни, каза още турският премиер.

Надяваме се да получим визова либерализация до края на юни. От 72 изисквания, 37 вече са изпълнени, остават 35.

Надяваме се до началото на май да ги завършим, посочи Давутоглу.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Вътрешният министър: Има интересни имена, които са подпомагали прокурорския син да се укрива
Изненада: Чужденците в САЩ трябва да напуснат страната и да кандидатстват за „зелена карта“ от държавите си
Велико Търново обяви бедствено положение заради поройни дъждове, реките в региона критично се повишават
Зад оставката на шефа на разузнаването на САЩ: Търкания с ЦРУ или разногласия с Белия дом за Иран
Учител №1 в света идва в България: Андрия Зафираку е гост на галавечер „Хоризонти 2026“
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Времето: Валежите продължава, по-обилни ще са в Западния и Централния Предбалкан
Неизвестно за известните: Легендата Шерил Саркисян проваля първия си албум заради мъжки глас и фалшиво име