Нова авария във „Фукушима-1”, отказа пречиствателната система

Нова авария във „Фукушима-1”, отказа пречиствателната система

В авариралата японска атомна централа „Фукушима-1” е отказала една от системите за изчистване на водата от радиоактивни частици, съобщи на сайта си операторът на централата „Токио Електрик Пауър Къмпани" (TEПКO).

„Спирането е станало в автоматичен режим и е било съпроводено от сигнализация на системите за предупреждение. Специалисти на компанията изясняват причините за инцидента”, се казва още в съобщението.

На 20 февруари от АЕЦ-а изтекоха около 100 тона вода с висока радиоактивност. ТЕПКО посочиха, че токсичната вода най-вероятно е преляла, след като предпазна клапа е била оставена отворена по грешка. От компанията твърдят, че е малко вероятно водата да е достигнала океана. Течът е продължил няколко часа, преди да бъде открит. 

Аварията в АЕЦ „Фукушима-1" започна при катастрофалното земетресение от 11 март 2011 г., когато вследствие на последвалото цунами отказаха охладителните системи на централата. В резултат вътре в енергоблоковете избухнаха няколко парни експлозии, а част от ядреното гориво се стопи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Първи резултати от Румъния: Никушор Дан е новият президент
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло
Андрей Църня алармира за руска намеса в изборния процес в Румъния