Украйна няма да воюва за Крим
Украйна няма да предприема военни действия, за да предотврати отделянето на Крим, заяви изпълняващият длъжността президент Александър Турчинов в интервю за Агенция "Франс прес".
„Ние не можем да проведем военна операция в Крим, понеже по този начин ще изложим на риск източната си граница и Украйна ще бъде беззащитна”, заяви Турчинов, цитиран от Фокус. „Руските лидери ни отказват всякакъв контакт - както на ниво министри на външните работи, така и на високо управленско ниво”, добави той.
В момента Русия и Украйна контактуват на ниво министерства и ведомства, съобщи "Обозреватель".
„Що се касае до контактите на високо ниво, на ниво глави на правителства, то те се определят от практическата целесъобразност, в това число и с отчет на липсата на необходимата легитимност на сегашното правителство в Украйна”, се посочва в съобщение на пресслужбата на Кремъл.
Президентът на САЩ Барак Обама обаче покани изпълняващия длъжността министър-председател на Украйна Арсений Яценюк във Вашингтон. Поводът за визитата на Яценюк е подготовката на референдума в Крим на 16 март, както и евентуалното присъединяване областта към Русия.
Визитата на украинския премиер беше обявена от Тони Блинкен, заместник-съветник по националната сигурност на президента на САЩ, в неделя, на фона засилващо се руско военно присъствие на Кримския полуостров. По този начин американският президент категорично и публично ще демонстрира подкрепата си към Украйна. По време на срещата се очаква да бъдат обсъдени възможностите за справяне с руската военна интервенция с мирни средства, така че да бъдат запазени украинските суверенитет и териториална цялост.
Сред темите на разговорите ще е и подкрепата, която международната общност може да окаже на страната, за да се справи с икономическите предизвикателства, да се стабилизира и да се върне към състояние на растеж.
Междувременно Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) обяви предстоящия референдум в Крим за незаконен. Председателят на ОССЕ и министър на външните работи на Швейцария Дидие Буркхалтер уточни, че референдумът за степента на автономия или независимост на Крим трябва да се основава на украинската конституция и да отговаря на принципите на международното право. Той призовава всички заинтересовани страни да се въздържат от неконституционни действия и изключи възможността за изпращане на наблюдатели на ОССЕ на референдума.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.