Франция победи Румъния в истинско футболно шоу на старта на Евро 2016

Франция и Румъния направиха изключително красив мача на старта на Евро 2016. Пред препълнения „Стад дьо Франс” във френската столица Париж домакините надиграха румънците с 2:1.

Мачът започна силно за Румъния, пред които се откри изключителна голова възможност.  В 3-та минута след рикошет топката се озова в краката на Богдан Станку, който изпусна да отбележи буквално от 2-3 метра пред вратата. При последвалия корнер Флорин Андоне стреля опасно с глава, но топката премина на сантиметри над напречната греда на францизите.

Последваха силни минути за домакините. В 14-та минута дойде и първата чиста голова ситуация за Франция. Гризман удари греда след удар с глава. През следващите петнайсетина минути по-голямата инициатива бе на страната на Франция, но перфектната защита на румънците спря набезите на домакините.

В края на полувремето пред Гризман се откри още едно чисто положение след центриране на Пайет отдясно, но шутът на нападателя бе отклонен от румънски защитник.

Така при резултат 0:0 свърши първото полувреме.

Втората част започна по идентичен начин - Румъния поде инициативата. Французите бяха подложени на невиждан натиск, но северните ни съседи не успяха да се възползват.

Първото чисто голово положение през втората част обаче сътвори Жиру, който успя да стреля под плонж на румънски футболист, но топката бе спасена от вратаря на гостите Татарусану

В 58-та минута Жиру не остави шанс на стража на Румъния. Нападателят на Франция засече с глава центрирана топка и откри резултата.

Само 7 минути по-късно Патрис Евра събори в наказателното поле Николае Станчу. При последвалата дузпа Богдан Станку направи резултата 1:1.

Последва натиск на домакините, но румънските защитници парираха всичките атаки на „петлите”. Така се стигна до 88-та минута, когато Димитри Пайе изригна с феноменален гол. Халфът заби топката в левия горен ъгъл на румънската врата от извън наказателното поле, донасяйки първите 3 точки на Евро 2016 и давайки заявка за най-красив гол на първенството.