Американска компания произвежда пластмаса от цигарени угарки
Цигарените угарки са навсякъде – запушват шахтите, замърсяват плажовете ни – и от десетилетия са смятани за „нерециклируеми“, тъй като съдържат микс от органични и неорганични продукти, с които компаниите за преработка на отпадъци не могат да се справят.
Но фирмата TerraCycle от Ню Джърси е намерила начин да преработва милионите цигарени угарки в пластмасови продукти като палета, железопътни траверси и дори пепелници, пише ScienceAlert.
Днес компанията, основана в началото на хилядолетието, разполага с над 7000 специализирани контейнери за фасове в 9 държави по света, сред които САЩ, Великобритания и Австралия. Гражданите на тези страни могат още да събират и изпращат безплатно своите угарки за рециклиране.
Очевидно за природата би било по-добре, ако хората не пушеха, но статистиката сочи, че няма изглед вредният навик скоро да бъде изкоренен. Въпреки бума на реклами и послания против тютюнопушенето от последните 20 години, между 2000 и 2014 производството на цигари в глобален мащаб се е увеличило с 8%, пише Fusion.
Освен това, според Националния здравен институт на САЩ, огромна част от цигарените угарки не се озовават в коша – около 4,5 от 6-те трилиона цигари, които човечеството изпушва всяка година, свършват в природата и я замърсяват.
Това е сериозен проблем, тъй като огромна част от отпадъците ни в даден момент се озовават във водоемите, а цигарите съдържат голям брой токсини, които могат да заразят околната среда.
„За замърсяването на 1 литър вода е нужна само една цигарена угарка“, казва Том Заки, основател на TerraCycle. “А и животните понякога бъркат угарките с храна.“
Но как можем да превърнем всички токсичните фасове в нещо полезно? TerraCycle първо ги разгражда до съставните им части. След това смесва остатъчните органични материали – тютюна и хартията – с хранителни остатъци и произвеждат тор за неземеделски земи, например голф игрища.
Филтрите са малко по-сложни за обработка, тъй като много от тях са направени от целулозен ацетат – вид пластмаса, от която се произвеждат и очила. За да ги рециклира, компанията първо ги стерилизира, накъсва и смесва с други рециклирани материали, което позволява разтапянето и превръщането им в индустриална пластмаса – нещо като нискокачествена „пластмасова дървесина“, от което се правят железопътни траверси и палета.
От филтрите TerraCycle произвежда и продукти като фризбита и пепелници, както и детски катерушки.
Според едно проучване от 2009 година цигарените угарки могат да се използват и за направата на тухли. Въпреки че производственият процес е доста ясен – пластмасата се топи и моделира наново – истинският проблем са разходите. Според Заки, за производството на 1 килограм пластмаса са нужни около 2000 угарки, а, за жалост, преработката струва много повече от крайния продукт.
TerraCycle обаче насърчава корпорации – сред които и тютюнопроизводители – да спонсорират преработвателния процес, за да може той да остане безплатен за големите градове и хората, които събират цигарените си угарки.
Компанията в момента разширява обхвата на услугата си и към останалите 80% от битовите отпадъци, които не подлежат на рециклиране, като например станиол, химикалки и мобилни телефони. Целта е да се намали потокът от отпадъци към депата чрез приноса на бизнеса. За момента стратегията дава резултат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.