Перу заведе иск за 4,5 млрд. долара срещу Repsol заради петролен разлив

Перу заведе иск за 4,5 млрд. долара срещу Repsol заради петролен разлив

Агенцията за защита на потребителите на Перу (Indecopi ) съди испанската петролна фирма Repsol за огромния петролен разлив, който почерни плажовете край бреговете на Лима през януари.

Разливът, който Перу нарече „най-ужасната екологична катастрофа около Лима в последните години”, причини разлив на над 10 000 барела петрол в Тихия океан, пише ВВС.

Гражданският иск е за 3 млрд. долара щети върху околната среда и 1,5 млрд. долара - за щети на местните жители.

Repsol отхвърли отговорността, като определи обвинението като „неоснователно, недопустимо и непоследователно”. Според компанията разливът е причинен от „внезапни и необичайно  аномални вълни, причинени от вулканичното изригване в Тонга”, но по-късно прехвърли обвинението върху петролния танкер.

Подводен нефтопровод, собственост на компанията, предизвика разлив на 15 януари. Това се случи, когато плаващ под италиански флаг танкер Mare Doricum се разтоварваше в рафинерията La Pampilla на Repsol, припомня ВВС. „Повтаряме, че причините все още се разследват, но предварителните констатации показват, че това е причинено от неконтролирано движение на кораба Mare Doricum, докато е разтоварвал суров петрол на терминала. Въпреки това Repsol използва всички средства, с които разполага, за да ограничи, почисти и възстанови бреговата линия, да помогне на общностите в района и да спаси и да се погрижи за фауната, засегната от нефтения разлив“,  подчерта говорител на испанската рафинерия.

По-рано тази година президентът Педро Кастило описа разлива като „един от най-големите екоциди по нашите брегове и морета“.

Съдия призна за уместен иска на Indecopi срещу Repsol за 4,5 млрд. долара, което означава, че делото се пренася в съда.

Стотици рибари и работници в хотелиерството загубиха доходи заради бедствието, според Перуанското министерство на околната среда. Местни рибари организираха протести, защото не можаха да излязат в морето и да работят заради разлива.

Indecopi твърди, че екологичните щети продължават да засягат местните общности. „Настояваме за компенсации за засегнатото население... което живее в рамките на 150 километра от замърсеното крайбрежие“, отбеляза Джулиан Палачин, ръководител на Indecopi.

През януари прокурорите започнаха наказателно разследване за ролята на Repsol в инцидента. На четирима ръководители от фирмата беше забранено да напускат страната за 18 месеца. През май стана ясно, че почистването ще струва на Repsol 150 млн. долара.

Испанската компания отчете нетен приход 2,499 млрд. евро миналата година – шестнадесет пъти повече от разходите за почистване. Според професора по геонауки в Единбургския университет Стюарт Хазелдайн местните общностите и държавите „имат право да очакват безопасен транспорт на петрол и газ“. „Няма установен пазар за купуване на чист плаж или колония от морски птици – неизбежно големите и финансово добре обезпечени петролни компании могат да използват пари, лобисти и правни екипи, за да забавят и да разместят играта на обвинения далеч от тяхната отговорност. Това ще бъде състезание за силата на правната система на Перу за налагане на екологична справедливост върху една богата на ресурси мултинационална компания. Окончателното споразумение може да бъде повлияно също толкова от оценката на Repsol за собствената му репутация и бъдещи разрешения за работа в световен мащаб“, коментира проф. Хазелдайн.

Мелиса Мур, ръководител на политиката за Обединеното кралство в Oceana, благотворителна кампания за защита на океаните, обяви колко е доволна, че случаят отива в съда. „Този ​​увреждащ петролен разлив причини хаос на две защитени зони на биоразнообразие: резервираната зона Анкон и островите Пескадорес – дом на емблематични и защитени от закона видове като пингвина Хумболт и морската видра. Държави като Перу, както и Обединеното кралство, трябва да сложат край на зависимостта ни от морските сондажи за петрол, които имат разрушително въздействие върху океана, включително ускоряване на изменението на климата“, смята активистът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ