Как цветето кандилка се бронира срещу врага
Тревистото растение Aquilegia Eximia се е научило в хода на еволюцията да използва мъртви насекоми като „бодигардове” срещу гъсениците на молеца Heliothis phloxiphaga. За необичайната стратегия за оцеляване разказва списание Ecology.
Видове акилегия растат в много български дворове – наричат ги кандилка. Разпространена е в Северното полукълбо.
Цветето с бодигардове живее на северния бряг на Калифорния. Големият враг – гъсениците на молеца се хранят с цветовете, листата и шушулките на цветето. Вместо да се отърве от врага по някой от познатите начини – с отрова или миризма, цветето се научило да излъчва химически сигнали, които привличат бръмбари, водни кончета и други насекоми. Когато кацнат, те залепват върху растението в капана на тънки власинки. И умират. Така една кандилката може да подмами стотици дребни членестоноги.
След това идват „чистачите” – паяци, които се хранят с насекоми и с основния враг – гъсениците. Учените отбелязват, че някои видове паяци са създали симбиоза с кандилката и са се научили да се залепват за власинките на стеблото й. В замяна цветето се сдобива с броня срещу агресора-гъсница.
Макар да са установили тази стратегия засега само при аквалегията, ботаниците смятат, че тя е доста по-разпространена по света. Подобни защитни действия предприемат и други растения.
Африканската акация например „наема бодигардове” – която привлича вид мравки, става техен гостоприемник и се храни със сока, който произвеждат, а в замяна те я защитават от слоновете и насекомите, които искат да ядат листата й. Ухапванията от мравките са силно болезнени дори за дебелокожите слонове.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.