Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|$239 млрд. са инвестирани в зелена енергия в САЩ за година
През февруари американската компания LanzaJet, която произвежда устойчиво авиационно гориво (SAF) от етанол, обяви, че възнамерява да построи втори, по-голям завод на територията на САЩ.
Законът за намаляване на инфлацията (IRA) имаше "голямо влияние", казва Джими Самарцис, главен изпълнителен директор наLanzaJet. Вторият завод ще добави към съоръжението в Сопертън, Джорджия - първият в света завод за етанол към SAF в търговски мащаб.
„Имаме глобален пейзаж, който преследваме… [но] удвоихме строителството тук, в САЩ, заради данъчните кредити в ИРА и поради цялостната система за подкрепа, която правителството на САЩ е въвело," каза Джими Самарцис, цитиран от BBC.
Според наскоро актуализирани данни, през фискалната 2023 година федералното правителство е инвестирало приблизително 34 милиарда долара в чиста енергия, по-голямата част от които чрез данъчни кредити.
Общите инвестиции в чиста енергия в САЩ през календарната 2023 г., включително от частни и държавни източници, достигнаха рекордните 239 милиарда долара (190 милиарда паунда), което е с 38% повече от 2022 г. според данните на CIM.
Инвестициите в чиста енергия в САЩ, като дял от общите частни инвестиции, са нараснали от 3,7% през четвъртото тримесечие на 2022 г. на 5% през четвъртото тримесечие на 2023 г. Подписан от президента Байдън през август 2022 г., IRA, заедно с така наречения Двупартиен закон за инфраструктурата (BIL), приет през ноември 2021 г., имат за цел, наред с други неща, да насочат милиарди федерални долари в разработването на чиста енергия.
Борбата с парниковите газове
Целта е да се намалят емисиите на парникови газове и да се стимулират частните инвестиции, за да се насърчи растежът на зелени индустрии и работни места: нова основа за икономиката на САЩ.
С 10-годишен живот и цена, първоначално оценена на $391 милиарда (£310 милиарда), но сега се прогнозира да достигне над $1 трилион, IRA предлага нови данъчни кредити, както и заеми и гаранции по заеми за внедряване на технологии за намаляване на емисиите.
Данъчните кредити са достъпни за компании или за местно производство на чиста енергия, или за местно производство на оборудването, необходимо за енергийния преход, включително електрически превозни средства (EV) и батерии.
Потребителите могат също да получат данъчни кредити, например за закупуване на EV или инсталиране на термопомпа. Данъчният кредит за производители на SAF като LanzaJet е нов в IRA и предлага между $1,25 до $1,75 за галон SAF (въпреки че продължава само пет години).
Допълнителен е BIL, който работи в продължение на пет години и осигурява преки инвестиции до голяма степен под формата на държавни субсидии за научноизследователска и развойна дейност и капиталови проекти. Според BIL около 77 милиарда долара (61 милиарда британски лири) ще отидат за проекти за технологии за чиста енергия, според института Брукингс, който наблюдава закона.
Компания, която печели досега, е тази за рециклиране на батерии Ascend Elements. Тя е спечелила безвъзмездни средства от BIL на обща стойност 480 милиона долара, което съответства на подобна сума в частни инвестиции за изграждането на втория й обект в Хопкинсвил, Кентъки.
„[IRA и BIL] са огромни инвестиции... по-големи от разпоредбите, свързани с инфраструктурата в Новия курс“, казва Ади Тромър от Brookings. „Има ясно усещане, че Америка е станала по-сериозна в прехода към по-чиста икономика.“
Докато правилата за някои данъчни кредити все още се финализират, десетки милиарди действителни публични разходи се вливат в икономиката, казва Тревър Хаузър от Rhodium Group, независим доставчик на изследвания. Rhodium, заедно с Масачузетския технологичен институт, управлява Clean Investment Monitor (CIM), за да проследява инвестициите в чисти технологии в САЩ.
ИРА е имал два основни положителни ефекта досега, казва Хаузър. Той „натовари“ частните инвестиции в по-зрели технологии, които вече се развиваха много бързо като слънчева енергия, електромобили и батерии. Той също така, в комбинация с BIL, доведе до „драматичен растеж“ на инвестициите в нововъзникващи климатични технологии като чист водород, улавяне и отстраняване на въглероден диоксид и SAF. Докато общата величина на тези инвестиции все още е сравнително малка в сравнение с по-зрелите технологии, „IRA фундаментално промени икономиката“, казва г-н Хаузър.
Но IRA не успява да достигне до някои части на зелената икономика: досега тя не е увеличила инвестициите в по-зрели технологии, които намаляват като вятърни и термопомпи, въпреки че Хаузър отбелязва, че нещата може да са спаднали още повече без IRA.
В съзнанието на индустрията е съдбата на законите, особено на дълготрайния IRA, ако има смяна на правителството на изборите през ноември в САЩ.
Какво се очаква, ако Тръмп се върне на власт?
Отмяната или изменението на IRA (или BIL) ще изисква републикански контрол върху президентството, Сената и Камарата на представителите - въпреки че цялостната отмяна вероятно ще се сблъска със значителна опозиция отвътре. Проблемът е, че много от проектите, които ИРА насърчава, се изграждат или ще бъдат изградени в републикански щати или окръзи.
И все пак президентът републиканец сам би могъл потенциално да осуети нещата, например като забави или отложи заеми или безвъзмездни средства, или промени правилата, които служат на законите. „Едно президентство на Тръмп определено би охладило атмосферата и вероятно повече“, казва Ашур Нисан от Kaya Partners, фирма за съвети относно политиката в областта на климата.
The Heritage Foundation, консервативен мозъчен тръст и доставчик на хард-десни идеи за следващия консервативен президент, се застъпва за отмяна както на IRA, така и на BIL. За Даяна Фурхтгот-Рот от организацията, бивш служител на администрацията на Тръмп, е фискално безотговорно САЩ, с техния огромен дефицит и дълг, да харчат по този начин.
Освен това е време, казва тя, възобновяемите енергийни източници като слънчева и вятърна, в които са наливани субсидии от години, да си стъпят на краката.
Други обаче твърдят, че САЩ не могат да си позволят да не поемат по този път. А смисълът на програмата за заеми е да се поемат рискове, за да се помогне за отключването на нови мащабни решения. „Щеше да се провали, ако в него нямаше така наречените „провали“, казва Ричард Йънгман от Cleantech Group, изследователска и консултантска фирма.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.