Саудитският държавен петролен гигант спря плановете за разширяване на капацитета си заради зеления преход

Саудитският държавен петролен гигант спря плановете за разширяване на капацитета си заради зеления преход

Саудитският държавен петролен гигант спря плановете за разширяване на капацитета си заради зеления преход

Саудитският държавен петролен гигант Aramco спря плановете си за разширяване на капацитета си заради зеления преход, каза министърът на енергетиката Абдулазиз бин Салман, подчертавайки, че бъдещето на енергийната сигурност е на възобновяемите източници, съобщи  CNBC.

„Мисля, че отложихме тази [капацитет на Aramco] инвестиция просто защото... преминаваме. А преходът означава, че дори нашата петролна компания, която преди беше петролна компания, стана компания за въглеводороди. Сега тя се превръща в енергийна компания“, каза саудитският принц по време на панел с въпроси и отговори на Международната конференция за петролни технологии в Дахран, отбелязвайки, че Aramco има инвестиции в нефт, газ, нефтохимикали и възобновяеми източници.

На 30 януари саудитското министерство на енергетиката изненада пазарите с директива, инструктираща мажоритарно притежаваната от Саудитска Арабия Aramco, която стана публична през 2019 г., да спре плановете си за увеличаване на максималния си капацитет за производство на суров петрол от 12 милиона барела на ден на 13 милиона барела на ден. ден до 2027 г. Министерството не разкри причината за решението си по онова време, което предизвика въпроси относно потенциалните опасения на Саудитска Арабия относно бъдещето на търсенето на петрол на фона на напредващия енергиен преход.

Саудитският министър на енергетиката  квалифицира, че решението не е взето прибързано и е продукт на непрекъснат преглед на пазарните условия.

„Ние сме в непрекъснат режим на преглед и преглед и преглед, просто защото трябва да видите реалностите [на пазара]“, каза той.

Цените на петрола се разтърсиха от вълни на нестабилност в резултат на пандемията от Covid-19, натежавани от по-ниското от очакваното възстановяване на търсенето в Китай и инфлационния натиск. Глобалното движение за декарбонизация и предотвратяване на климатична криза пренасочи енергийните компании далеч от дългосрочни проекти за изкопаеми горива в полза на по-зелени инвестиционни пасища - и може да предефинира перспективите за енергийна сигурност, сигнализира Абдулазиз бин Салман в понеделник.

„Енергийната сигурност през 70-те, 80-те и 90-те години беше по-зависима от петрола. Сега разбирате какво се случи миналата година... Беше газ. Бъдещият проблем за енергийната сигурност няма да бъде петролът. Ще бъде възобновяема. И материалите, и мините“, подчерта той, отбелязвайки, че все още има „огромна възглавница“ от свободен капацитет на разположение в случай на спешен недостиг. По-рано подобни сътресения в доставките са нанасяни чрез санкции или атаки срещу петролна инфраструктура по целия свят.

„Защо трябва да бъдем последната страна, която притежава енергиен капацитет или капацитет за спешни случаи, след като не се оценява? А когато не се разпознава?“ каза саудитският министър на енергетиката. „Енергийната сигурност не е отговорност само на Саудитска Арабия. Това е отговорност на всички производители на енергия и енергийните министерства“,

Трябва да се отбележи, че свободният капацитет отдавна служи като дипломатически инструмент в водената от Саудитска Арабия Организация на страните износителки на петрол(ОПЕК), оформяйки шансовете за победа в мимолетната едномесечна ценова война между Рияд и Москва през 2020 г.

Саудитска Арабия и нейните съюзници от ОПЕК отдавна подкрепят стратегия за комбиниран енергиен преход, която използва ресурси от изкопаеми горива до момента, в който възобновяемите доставки са налични за пълно покриване на глобалните изисквания, омаловажавайки опасенията относно пазарите, които скоро ще достигнат пика на старото търсене. Позицията е в ярък контраст с тази на Международната агенция по енергетика, която в знаков доклад от 2021 г. се застъпи срещу по-нататъшни инвестиции в нови проекти за доставка на изкопаеми горива, ако човечеството иска да се бори с климатичната криза.

И все пак страните от Близкия изток все повече се опитват да примирят имиджа си на непоколебими производители на изкопаеми горива с амбициите си за енергиен преход, като ключовият производител от ОПЕК Обединените арабски емирства бяха домакини на миналогодишната Конференция на страните (COP) на ООН, насочена към климата.

Най-големият износител на суров петрол в света, Саудитска Арабия, има за цел да декарбонизира до 2060 г., като Saudi Aramco има за цел да достигне оперативни нулеви емисии до 2050 г. Насочвано от плана на престолонаследника Мохамед бин Салман Визия 2030, кралството също се бори с диверсификацията на икономиката си от прекомерната зависимост от изкопаемите горива, припомня CNBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ