BP стана поредната енергийна компания, отчела рекордна печалба

BP стана поредната енергийна компания, отчела рекордна печалба

BP стана поредната енергийна компания, отчела рекордна печалба

Енергийният гигант BP отчете рекордни годишни печалби, надвишаващи повече от два пъти общата сума за предходната година, тъй като цените на изкопаемите горива скочиха след нахлуване на Русия в Украйна, пише Си Ен Би Си.

Британската компания отчете нетна печалба от 27,7 млрд. долара за 2022 г. в сравнение с 12,8 млрд. долара за предишната година.

Анализаторите, анкетирани от Refinitiv, очакваха нетна печалба от 27,6 милиарда долара за цялата 2022 г. BP каза, че предишният ѝ рекорд за годишна печалба е бил 26,3 милиарда долара през 2008 г.

За четвъртото тримесечие BP отчете нетна печалба от 4,8 млрд. долара, надминавайки малко очакванията на анализаторите, които залагаха на 4,7 млрд. долара.

Така BP се присъединява към другите компании от сектора, които регистрираха рекордни печалби.

Shell отчете в четвъртък най-голямата си годишна печалба в историята от близо 40 млрд. долара. Преди това американският петролен гигант Exxon Mobil отчете печалба от 56 млрд. долара за 2022 г., отбелязвайки исторически връх за западната петролна индустрия. Печалбите на Chevron за 2022 г. възлизат на рекордните 36,5 млрд. долара.

Очаква се най-големите западни компании за изкопаеми горива да са генерирали комбинирани печалби от почти 200 млрд. долара за годината, според данни на Refinitiv. Френската TotalEnergies трябва да отчете своята печалба за годината утре.

Извънредният мащаб на печалбите поднови критиките към нефтената и газовата индустрия и предизвика призиви за по-високи данъци.

През последните тримесечия ръководителите на Big Oil се опитаха да защитят нарастващите си печалби и казаха, че значителното смущение на световните енергийни пазари поради войната в Украйна е потвърдило важността на решаването на „енергийната трилема“. Трилемата, според главния изпълнителен директор на BP Бърнард Лууни, се отнася до гарантирането на „сигурна, достъпна и нисковъглеродна енергия“.

BP, която през 2020 г. постави амбицията си да се превърне в компания с нулев въглероден отпечатък „до 2050 г. или по-рано“, наскоро прогнозира, че петролът и газът ще станат драстично по-малка част от глобалния енергиен микс до средата на века.

В последната си годишна енергийна прогноза, публикувана на 30 януари, компанията заяви, че очаква делът на изкопаемите горива като първичен енергиен източник да спадне от 80% през 2019 г. до между 55% и 20% до 2050 г. Делът на възобновяемите енергийни източници в първичния енергията, междувременно се прогнозира да нарасне от 10% до между 35% и 65% през същия период от време.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ