Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Санкциите срещу руския суров петрол се провалиха напълно, твърдят анализатори
Санкциите, наложени срещу руския суров петрол, се „провалиха напълно“ и новите тавани на цените също могат да се окажат несъществени, коментират анализатори пред Си Ен Би Си.
Европейският съюз планира да забрани вноса на рафинирани петролни продукти от Русия, включително дизелово гориво и реактивно гориво, от утре. През декември 27-членният блок забрани закупуването и вноса на руски суров петрол по море.
Освен това блокът, заедно със своите съюзници в Г-7 и Австралия, постави таван на цените на транспортирания по море руски суров петрол, който на практика забранява на танкерите с руски суров петрол достъп до западна морска застраховка, западно финансиране и други услуги, освен ако петролът не се продава за по-малко от 60 долара на барел.
Вчера страните от ЕС също така договориха таван на цените на руските рафинирани петролни продукти, който трябва да бъде одобрен от Европейския съвет следващата седмица. Европейските дипломати заявиха, че таванът за дизела и подобни рафинирани продукти е 100 долара за барел, а мазута – 45 долара за барел
Всички тези мерки са част от глобалните усилия за ограничаване на способността на Москва да набира средства за войната си в Украйна.
„Таванът на цените е измислен от бюрократи с дипломи по финанси. Никой от тях не разбира наистина петролните пазари“, коментира Пол Санки, президент и водещ анализатор на Sankey Research, пред Си Ен Би Си. „Това е пълен провал“„ добави той.
Санки подчерта, че е ситуацията е трудна за петролните пазари, тъй като руските доставки на петрол не са били наистина прекъснати и „те са поддържали износа на високи нива“.
„Чух от добър източник, че саудитците са разпитвали наоколо как така руският петрол все още тече“, каза той.
„Това повдига въпроса какво ще се случи със санкциите, които идват за петролните продукти, защото това просто не изглежда да работи“, добави Санки.
Въпреки че обемът остава стабилен, цената на руския сорт „Уралс“ е била е била 49,48 долара за барел през януари тази година, според информация на Ройтерс, която цитира финансовото министерство. Това е под тавана на цената от 60 долара, определен от ЕС и Г-7, и спад от 42% спрямо януари миналата година, според агенцията.
Критиките на Санки обаче противоречат на доклад на базирания във Финландия Център за изследвания на енергетиката и чистия въздух. Според мозъчния тръст първият месец от забраната на ЕС за внос по море на руски суров петрол и тавана цените на Г-7 са стрували на Москва около 160 млн. евро на ден
В него се казва, че тези мерки до голяма степен са отговорни за 17% спад в приходите на Русия от износ на изкопаеми горива през последния месец на 2022 г.
Таван на цените на рафинираните петролни продукти
Вандана Хари от фирмата за анализи Vanda Insights, каза, че тя също е скептична относно предстоящите ограничения върху руските рафинирани петролни продукти.
„Ограничението на цената на суровия петрол беше доста несъществено“, каза Хари Си Ен Би Си.
Според Хари руският петрол ще намери своя път към пазарите, които „все още го приветстват“ като Китай и Индия.
„Китай и Индия спечелиха доста добра сделка миналата година от силно намалените цени на руския суров петрол и същото ще се случи с руските рафинирани продукти“, отбеляза Хари, като добави, че може да е по-сложно за Москва да намери пазари за такива продукти.
Както Китай, така и Индия, увеличиха покупките си на руски петрол след нахлуването на Русия в Украйна, възползвайки се от намалените цени.
Санки освен това отбеляза, че има много различни начини за пренасяне на руски петрол по света, които заобикалят ценовите ограничения.
„Едно от нещата, които хората подчертаха, е малайзийският петрол. Износът на суров петрол за Китай е 1,5 милиона барела на ден. Малайзия произвежда само 400 000 барела на ден. Не мисля, че това е малайзийски суров петрол. Така че има много неща, които се движат извън тези... теоретични ограничения“, добави той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.