Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола продължават да се движат надолу
Цените на петрола се понижават за трета поредна сесия в ранната търговия в сряда, тъй като инвеститорите се опасяват за удара върху търсенето поради нарастващите рискове от глобална рецесия и затягането на ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай, предаде Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,53 долара, или 0,56%, до 93,76 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,66 долара, или 0,74%, до 88,69 долара за барел. Двата петролни еталона поевтиняха с 2% предходната сесия.
До тези резултати се стигна, след като вчера Международният валутен фонд понижи прогнозата си за глобален растеж за 2023 г. и предупреди за нарастващ риск от глобална рецесия.
В същото време МВФ призова централните банки да продължат борбата си с инфлацията, въпреки че инвеститорите се притесняват, че централните банкери могат да предизвикат рязък икономически спад чрез твърде бързо и твърде високо повишаване на лихвите.
Отделно президентът на Фед Кливлънд Лорета Местър каза, че Федералният резерв на САЩ ще трябва да продължи напред със затягането на паричната политика, тъй като все още не е поставил инфлацията под контрол.
Доларът поскъпна, след като високопоставен служител на Английската централна банка каза на мениджърите на пенсионни фондове да приключат с ребалансирането на позициите си до петък, когато централната банка трябва да прекрати програмата си за изкупуване на облигации.
По-силният долар прави деноминираните в долари стоки по-скъпи за притежателите на други валути и има тенденция да натежава върху цените на петрола и други рискови активи.
Търговците чакат със затаен дъх публикуването на данните за инфлацията в САЩ в четвъртък, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
„По-горещите от очакваното данни може отново да натежат на настроенията на инвеститорите, което ще засили настоящите страхове от рецесия, оказвайки още по-голям натиск върху цените на петрола“, каза Тенг.
Пазарът на петрол също е под натиск от затягането на ограниченията срещу COVID-19 в Китай - вторият по големина потребител на петрол в света.
Големите китайски градове, включително Шанхай и Шънджън, засилиха тестването за COVID-19 и затегнаха ограниченията, след като инфекциите достигнаха най-високото си ниво от август.
„Китайските власти показват, че няма да има никакво облекчаване на тяхната политика срещу COVID-19, което допълнително влошава ситуацията с търсенето“, посочиха анализаторите на ANZ Research в бележка.
От страна на предлагането, предварително прочуване на Ройтерс показва, че запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с 1,8 млн. барела в седмицата до 7 октомври, следвайки спад през двете предходни седмици.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.