Цените на петрола продължават да се понижават

Цените на петрола продължават да се понижават

Цените на петрола продължиха да се понижават в ранната търговия в четвъртък, тъй като опасенията за ескалация на геополитическото напрежение намаляха, а растящият брой на заразени COVID-19 в Китай засили притесненията за търсенето в най-големия вносител на суров петрол в света, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,67 долара, или 0,72%, да 92,19 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,85 долара, или 0,99% до 84,74 долара за барел.

Предходният ден Бренът поевтиня с 1,1%, а WTI – с 1,5%, след като доставките на руски петрол за Унгария по тръбопровода „Дружба“ бяха рестартирани.

„Суровият петрол се понижи, след като НАТО разнищи ракетния удар срещу Полша. Във фокуса отново се върнаха опасенията за търсенето на фона на мерките срещу разпространението на коронавируса в Китай, както и мрачните глобални икономически перспективи“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.

Полша и военният алианс НАТО заявиха в сряда, че ракета, която се е падна в Полша и уби двама души, вероятно е била случайно изстреляна от противовъздушната отбрана на Украйна, а не е дошла от Русия.

„Изглежда, че не виждаме незабавна ескалация от страна на руснаците и това условно премахна някои от краткосрочните рискове за доставките“, каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA.

На пазара се отрази и смесения доклад за запасите от Администрацията за енергийна информация, каза той.

Запасите от суров петрол в Съединените щати, най-големият потребител на петрол в света, паднаха с 5,4 милиона барела през седмицата, приключила на 11 ноември, до 435,4 милиона барела, съобщи АЕИ в сряда. Това е много по-стръмен спад от прогнозираното понижение с 440 хил. барела, на което залагаха анкетираните от Ройтерс анализатори. Запасите от бензин и дестилати обаче се повишиха повече от очакваното.

Продължителните опасения относно слабото търсене в Китай също „държат пазарите заземени“, каза Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.

„Тъй като случаите на COVID в Китай продължават да нарастват, особено в момент, когато се приближаваме към грипния сезон, търговците остават с малко възможности за пренастройка на позициите, което отразявайки възможността за повече локдауни в гъсто населени центрове, които нараняват търсенето на петрол експоненциално повече от другите области на икономиката“ каза Инес.

Броят на случаите на COVID в Китай е малък в сравнение с останалия свят, но страната поддържа строги политики за борба с разпространението на вируса.

Националната здравна комисия на Китай съобщи в четвъртък за 23 276 нови инфекции на COVID-19 на ден.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ