Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня на фона на опасенията за търсенето в Китай
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в сряда, след като броят на заразените с COVID-19 в Китай продължи да расте, което предизвика опасения от по-ниско търсене на гориво в най-големия вносител на суров петрол в света, засенчвайки страховете от ескалация на геополитическото напрежение и допълнително ограничаване на доставки на петрол, пиеш Ройтерс.
Към 9:20 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,99 долара, или 1,05%, да 92,87 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,07 долара, или 1,23%, до 85,85 долара за барел.
Петролът поскъпна във вторник, след като операторите на нефтопроводи в Унгария и Словакия съобщиха, че доставките за части от Източна и Централна Европа през участък от тръбопровода „Дружба“ са били временно преустановени.
Прекъсването дойде едновременно с експлозия в село в източна Полша близо до украинската граница, която уби двама души и повиши възможността руско-украинският конфликт да се разпространи извън границите на Украйна.
„След първоначалното рязко покачване на цените на петрола, хладното развитие на пазара отразява значителната предпазливост, която ще бъде предприета, за да се избегне ескалация“, каза Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.
Коментарите на президента на САЩ Джо Байдън, че ракетата вероятно не е била изстреляна от Русия, също помогнаха за облекчаване на притесненията от непосредствената ескалация, каза Инес.
В Китай нарастващите брой на случаи на заразени с COVID-19 оказват влияние върху пазарните настроения въпреки надеждите, породени от облекчаването на някои от ограничителните мерки в страната през тази седмица.
Това влоши перспективите за растеж на търсенето на петрол, като Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че растежът на търсенето ще се забави до 1,6 млн. барела на ден през 2023 г. спрямо 2,1 млн. барела на ден тази година.
По-рано Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) намали своята прогноза за растеж на глобалното търсене на петрол през 2022 г. за пети път от април, позовавайки се на нарастващи икономически предизвикателства, включително висока инфлация и увеличаването на лихвени проценти.
Поскъпването на щатския долар също се отрази на пазара на петрол, тъй като това прави суровината по-скъпа за притежателите на други валути.
Индустриалните данни, показващи по-голям от очакваното спад на запасите от суров петрол в САЩ, оказаха известна подкрепа за цените на петрола.
Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с около 5,8 милиона барела за седмицата, приключила на 11 ноември, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт. За сравнение, седем анализатори, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха спад с 400 хил. барела.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.