Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола растат*
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, докато инвеститорите търсиха баланс между предпазливостта около затягането на предлагането и опасенията, че забавянето на глобалната икономика може да ограничи търсенето, пише Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,71 долара, или 0,77%, до 92,12 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,24 долара, или 1,45%, до 86,79 долара за барел.
„Цените на петрола се колебаят между спад и ръст, повлияни от редица фактори през четвъртото тримесечие на 2022 г.“, посочи в бележка анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар.
„Цените са изправени пред низходящ натиск от опасенията за глобалния растеж, по-силния щатски долар и нарастващата доходност по 10-годишните американски държавни ценни книжа. Възходящият натиск обаче идва от съкращенията на доставките от ОПЕК+ и предстоящите санкции на ЕС върху вноса по море на руски петрол и рафинирани продукти“, добави Дар.
ОПЕК+ се споразумя за намаляване на производството с 2 млн. барела на ден в началото на октомври, но анализаторите очакват по-малък спад в реалния добив от около 1 млн. барела на ден поради по-слабото производство в страни като Иран, Венецуела и Нигерия
Отделно в сряда президентът на САЩ Джо Байдън обяви план да продаде остатъка от освободения запас от националния петролен резерв на страната до края на годината, като това количество се равнява на 15 милиона барела петрол. По думите му след това запазите отново ще започнат да се пълнят. Целта на Байдън е да свали цените на бензина преди междинните избори в страната на 8 ноември.
„Освобождаването обаче е твърде малко, за да повлияе на пазара“, каза Дар, като изчисли, че то ще увеличи световните доставки на петрол само с 0,04 милиона барела на ден.
„Санкциите на ЕС върху вноса на руски петрол вероятно ще се превърнат във фокуса на петролния пазар през следващите седмици... Очакваме фючърсите на петрола Брент да достигнат средно 100 долара за барел през четвъртото тримесечие на 2022 г. на фона на прекъсването на доставките заради санкциите на ЕС“, добави Дхар.
Междувременно глобалното търсене на гориво остава несигурно. Икономическата активност в САЩ се разшири скромно през последните седмици, въпреки че беше стабилна в някои региони и спадна в няколко други, заяви Федералният резерв в сряда в доклад, който показа, че фирмите стават по-песимистични по отношение на бъдещите перспективи.
Китай също продължи със строгите ограничения срещу разпространението на COVID-19 тази година, което навреди на бизнеса и икономическата активност в най-големия вносител на суров петрол в света.
Опасенията от глобалната рецесия и потенциалът за ново агресивно повишаване на лихвените проценти в САЩ замъгляват перспективите за цените на петрола, каза анализаторът на CMC Markets Леон Ли.
„Следователно цените на петрола ще се върнат към низходящ тренд след краткосрочно възстановяване“, каза той.
Очаква се Федералният резерв да обяви още едно голямо увеличение на лихвените проценти през ноември и в крайна сметка да вдигне лихвите до диапазона 4,75%-5% в началото на следващата година, ако не и повече, след като правителствен доклад показа, че инфлацията остава упорито висока.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.