Енергийната криза съживява търсенето и производството на въглища

Енергийната криза съживява търсенето и производството на въглища

Енергийната криза съживява търсенето и производството на въглища

Високите цени на природния газ и глобалната конкуренция за горивото доведоха до по-голямо търсене на топлинни въглища за производство на електроенергия тази година, докато страните се опитват да се откажат от руските енергийни доставки и да търсят относително по-евтини алтернативи. Някои страни отварят отново консервираните въглищни централи, за да осигурят достатъчно енергия за тази зима, докато други увеличават производството, тъй като търсят значителни печалби от износа, предава Ройтерс

Ето някои от възобновените въглищни проекти и правителствените планове за въглища в световен мащаб:

ЕВРОПА

Австрия – Правителството се споразумя с комуналната компания Verbund през юни за преобразуване на газова електроцентрала на въглища в подготовка за извънредна енергийна криза.

Босна и Херцеговина одобри през март план за удължаване на живота на топлоелектрическите централи Tuzla 4 и Kakanj 5 до края на 2023 г.

Дания – През октомври правителството нареди на Orsted да продължи и възобнови дейността на три от своите електроцентрали, захранвани с петрол и въглища, за да осигури доставката на електроенергия. Два от тях трябваше да бъдат изведени от експлоатация на 31 март 2023 г.

Финландия – Финландската енергийна компания Fortum планира да добави 560 мегавата (MW) капацитет към скандинавския енергиен пазар след октомври чрез повторно активиране на неактивна въглищна електроцентрала на западния бряг на страната.

Франция - Въглищната електроцентрала Emile Huchet стартира отново в началото на октомври, само шест месеца след затварянето си, според местни медии.

Германия – Германският кабинет прие в края на септември два декрета за удължаване на експлоатацията на големи електроцентрали, работещи с каменни въглища, и връщане на празния капацитет за кафяви въглища, за да се увеличат доставките и мрежовите резерви. Министерството на икономиката каза, че връщането на електроцентрали, работещи с въглища, може да добави до 10 гигавата капацитет в случай на критична ситуация с доставките на газ.

Гърция – Националният оператор на газовата мрежа DESFA заяви през септември, че Гърция ще продължи да работят седем централи, захранвани с въглища, по-дълго от предварително планираното, позовавайки се на настоящата енергийна криза.

Италия – Сред набор от мерки за намаляване на потреблението на газ, Италия планира да увеличи производството от съществуващите електроцентрали, работещи с въглища и петрол.

Холандия - Холандският министър на енергетиката Роб Джетен каза през юни, че Холандия ще премахне ограничението за производство на въглищни енергийни централи, за да запази газа.

Северна Македония отложи затварянето на своите въглищни електроцентрали Битоля и Оломей за 2030 г. и планира да отвори две нови въглищни мини за захранване на електроцентрали.

Полша – Страната спря през септември забраната за използване на лигнитни въглища – най-замърсяващият вид въглища – за отопление на домове до април 2023 г., за да облекчи кризата с доставките. През юни компанията заяви, че планира да "увеличи производството на топлинни въглища от съществуващите мини тази година максимум с 1,5 милиона тона".

Сърбия увеличава производството на въглища поради недостатъчния дъжд за водноелектрическите централи. Сръбската Elektroprivreda Srbije (EPS) очаква нов блок в своята електроцентрала Kostolac да влезе в експлоатация до 2023 г., според местни източници.

Испания – Министерството на екологичния преход поиска през май отлагане на затварянето на въглищната електроцентрала As Pontes на Endesa. През септември то разреши условното затваряне на две от четирите групи на централата, "като се вземе предвид засилването на променливите за наличност на електроенергия".

Обединеното кралство - Британската национална мрежа (NG.L) подписа договори с генераторите на електроенергия Drax Group и EDF - EDF Energy за удължаване на живота на четири захранвани с въглища енергийни блока в две централи. 

Наличният капацитет ще се използва само в краен случай, за да се гарантира сигурността на доставките, ако е необходимо. Германската Uniper заяви през септември, че ще удължи живота на своята въглищна централа Ratcliffe.

Украйна – Въпреки че повечето украински мини са в района на Донбас, превзети от проруските сили, страната планира да увеличи вътрешните запаси от топлинни въглища от 2 милиона тона на 3 милиона тона преди зимата.

АФРИКА 

Ботсвана – Правителството изчисли, че търсенето от Европа може да достигне повече от 50 000 тона на месец.

Южна Африка - Европейските страни, които се борят да осигурят алтернативи на руските въглища, са внесли 40% повече въглища от основния експортен център на Южна Африка през първите пет месеца на тази година, отколкото през цялата 2021 г., показват данни, получени от Ройтерс.

Танзания очаква износът на въглища да се удвои тази година до около 696 773 тона, каза Комисията по минното дело на страната пред Ройтерс, докато производството се очаква да се увеличи с 50% до около 1,365 милиона тона.

АЗИЯ И ОКЕАНИЯ 

Австралия – Очаква се австралийските приходи от износ на ресурси и енергия да скочат със 7% до рекордните 450 милиарда австралийски долара (290 милиарда долара) през тази фискална година. Австралийските въглища все повече се насочват към Европа вместо към Индия от средата на 2022 г., след като европейските санкции бяха наложени на руските въглища заради нахлуването им в Украйна.

Китай - Пекин одобри 15 гигавата нови мощности, работещи с въглища, и още 30 милиона тона мощности за производство на желязо, базирани на въглища, през първата половина на тази година.

Изследване на Greenpeace East Asia показва, че правителствата на провинциите в Китай са одобрили планове за добавяне на общо 8,63 гигавата нови въглищни електроцентрали само през първото тримесечие на 2022 г.

Индонезия - Най-големият износител на въглища в света заяви, че може да увеличи добива, за да помогне за посрещане на търсенето от страни, които са загубили доставки от Русия.

АМЕРИКА 

Колумбия – Правителството каза това лято, че може да увеличи производството на въглища и петрол, докато се засилва, за да запълни празнотата, създадена от санкциите срещу Русия.

Съединените щати - Няколко американски щата, включително Индиана, Уисконсин, Ню Мексико и Небраска, обявиха забавяне на планираното затваряне на техните централи, работещи с въглища, до 2025 г., като се позоваха на опасения относно недостига на енергия, наред с други проблеми. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ