Цените на петрола се насочват към първи седмичен ръст от повече от месец

Цените на петрола се насочват към първи седмичен ръст от повече от месец

Цените на петрола се насочват към първи седмичен ръст от повече от месец

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, но запазват траекторията си към първо седмично повишение от пет седмици насам, подкрепени от лекото отслабване на долара и възможността страните от групата ОПЕК+  да се договорят за намаляване на добива на срещата си на 5 октомври.

Към 8:40 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,60 долара, или 0,68%, до 87,89 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,17 долара, или 0,21% до 81,06 долара за барел.

„Влошаващата се перспектива за търсенето на суров петрол няма да позволи на петрола да се повиши, докато енергийните търговци не станат уверени, че ОПЕК+ ще намали добива на срещата на 5 октомври“, коментира Едуард Моя, старши анализатор в OANDA.

„Слабостта при цените на суровия петрол е донякъде ограничена, тъй като доларът отслабва към края на тримесечието.“

Както сортът Брент, така и WTI, са на път да поскъпнат с около 3% за седмицата - първото им седмично покачване от август, след като достигнаха деветмесечно дъно по-рано през седмицата.

Цените на петрола бяха подкрепени от спада на долара от 20-годишни върхове, достигнати по-рано през седмицата. По-слабите зелени пари правят деноминирания в долари петрол по-евтин за купувачи, притежаващи други валути, подобрявайки търсенето на суровината.

За целия септември се очаква цената на Брента да регистрира спад от 8,4%, а тази на WTI – с 9,3%. Това ще бъде четвърти месечен спад за двата петролни еталона.

Анализаторите смятат, че пазарът изглежда е намерил своето дъно, като предлагането ще се стеснява, тъй като Европейският съюз ще забрани вноса на руски петрол по море от 5 декември. Ключовата неизвестност обаче е колко ще спадне търсенето, тъй като глобалният растеж се забавя в лицето на агресивното повишаване на лихвените проценти от централните банки.

„Още смятам, че цените вероятно ще се повишат оттук нататък поради затягането на руските санкции и ниските глобални запаси от суров петрол, както и намаляването на доставките от SPR (Стратегическия петролен резерв на САЩ),“ каза стоковият анализатор на National Australia Bank Баден Мур.

„Очаквам, че ОПЕК е в добра позиция да управлява предлагането, за да компенсира рисковете за търсенето“, каза той.

Водещите членове Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, водени от Русия, носещи общото название ОПЕК+, започнаха да обсъждат намаляване на добива преди срещата си в сряда, предаде Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

Русия може да предложи съкращаване с до 1 милион барела на ден, каза по-рано тази седмица лице, запознато с руската позиция по въпроса.

„През август производството на ОПЕК+ беше оценено на около 3,37 милиона барела на ден под целевите производствени нива. Така че в действителност всяко намаляване на доставките вероятно ще бъде по-малко от всяка цифра, обявена от групата“, казват от ING Economics.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ