Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижиха след резкия скок през последните дни
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, след като напреднаха с повече от 7% през предходните три сесии поради тревогите за доставките, предизвикани от опасения за по-широк конфликт в Близкия изток и потенциално затваряне на либийските петролни полета, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,11 долара, или 0,14%, до 81,32 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,20 долара, или 0,26%, до 77,22 долара за барел.
„Пониженията при цените на петрола може да изглеждат ограничени в днешната сесия, което предполага, че цените си поемат глътка въздух след рязкото им покачване през последните няколко дни“, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.
„Със скока в цените на петрола поради геополитически рискове в Близкия изток и спирането на производството в Либия участниците на пазара сега са в режим на известно изчакване, за да оценят по-нататъшното развитие“, добави той.
Петролните пазари се повишиха рязко през предходните три сесии, водени от очакванията за намаляване на лихвените проценти в САЩ, което може да повиши търсенето на гориво, както и размяната на ракетни удари между Израел и „Хизбула“ през уикенда – ескалация, която може да доведе до по-широк конфликт в Близкия изток и потенциално прекъсване на доставките от ключовия производствен регион.
През този период WTI спечели 7,6%, а цената на Брента се повиши със 7%.
Петролните находища в източна Либия, които представляват почти цялото производство на страната, ще бъдат затворени, а производството и износът спрени, каза базираната в източната част администрация в понеделник след избухване на напрежението около ръководството на централната банка на страната.
Все още обаче няма потвърждение от международно признатото правителство на страната в Триполи или от National Oil Corp, която контролира петролните ресурси на страната.
Политическият спор може да засегне почти целия добив от 1,17 млн. барела на ден от северноафриканската държава, според данни от последното проучване на Ройтерс за производството на Организацията на страните износителки на петрол през юли.
Докато мечите настроения за глобалното търсене на петрол могат да натежат върху цените, като китайското търсене има огромно въздействие, потенциалното затваряне на петролните полета в Либия би стегнало предлагането и би могло да „натисне спирачките на намаляващите цени на петрола:, каза анализаторът на Vortexa Серена Хуанг.
„Другите производители на петрол биха се зарадвали на по-високите цени и не е гарантирано, че незабавно ще осигурят допълнителни доставки“, добави тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.