Цените на петрола се повишиха на фона на добрите икономически данни и очакванията за търсенето

Цените на петрола се повишиха на фона на добрите икономически данни и очакванията за търсенето

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, следвайки спад през предходните три сесии, подкрепени от по-силни от очакваните икономически данни от водещите световни потребители на петрол и признаци за облекчаване на търговското напрежение, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,25 долара, или 0,36%, до 68,77 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,34 долара, или 0,51%, до 66,72 долара за барел. И двата сорта поевтиняха с около 0,2% предходната сесия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че писма, уведомяващи по-малките страни за митата върху техния внос в САЩ, ще бъдат изпратени скоро, и поясни, че вероятно ще наложи общо мито от 10% или 15% за по-малките страни.

Тръмп също така изрази оптимизъм относно перспективите за сделка с Пекин за незаконните наркотици и намекна, че търговска сделка с Индия е много близо. Той също така кажа, че е възможно да бъде постигнато споразумение и с Европа.

„Тръмп смекчи тона си по отношение на Китай и предложи по-ниски тарифни ставки за по-малките страни, което се разглежда като положително развитие в перспективите за световната търговия“, коментира независимият анализатор Тина Тенг.

„По-добрите от очакваните икономически данни за Китай и по-голямото от очакваното намаляване на запасите от петрол в САЩ са бичи фактори за цените на петрола“, добави тя.

Запасите от суров петрол в САЩ са спаднали с 3,9 милиона барела до 422,2 милиона барела миналата седмица, съобщи в сряда Администрацията за енергийна информация. Това е по-рязък спад от прогнозираното понижение на запасите от 552 000 барела, което предполага по-силна активност в рафинериите, по-ограничено предлагане и увеличено търсене.

По-голямото от очакваното натрупване на запаси от бензин и дизел обаче е ограничи ръста на цените. Това е породи опасения за отслабване на търсенето по време на сезона на летните пътувания, посочиха анализатори на ANZ в бележка в четвъртък.

Последният анализ на американската икономика от централната банка, публикуван в сряда, показа, че активността се е увеличила през последните седмици. Перспективите обаче са „неутрални до леко песимистични“, тъй като предприятията съобщават, че по-високите вносни тарифи оказват натиск върху цените.

Междувременно данните за Китай демонстрираха, че растежът се е забавил през второто тримесечие, но не толкова, колкото се опасяваха икономистите, отчасти поради засиления износ, за да се изпреварят американските тарифи.

Данните също така показаха, че юнският капацитет на Китай за добив на суров петрол се е увеличил с 8,5% спрямо предходната година, което предполага по-силно търсене на горива.

„Подкрепата дойде от положителните новини, свързани с известно облекчаване на търговското напрежение между Китай и САЩ, като президентът Тръмп отмени забраната за продажба на чипове с изкуствен интелект на Китай, заедно с обявяването на търговска сделка с Индонезия“, каза Джон Пейзи, президент на Stratas Advisors.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 юли. Имен ден празнуват Марин, Марина
Футболен клуб Барселона ще получи 44 милиона евро от държава, която е сред петте най-бедни в света
Обещание пред президента: Coca-Cola ще промени формулата си за американския пазар
Германия отхвърли предложения от Европейската комисия бюджет на ЕС от 2 трилиона евро
Какво ще се случи, ако Тръмп уволни председателя на Федералния резерв?
Времето: Студен атмосферен фронт носи захлаждане и валежи
Тръмп нарече "слабаци" свои съпартийци, които поставят въпроси по случая "Епстийн"
Изкуствен интелект и умствен мързел: Скритата цена на лесното мислене