Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха на фона на поевтиняването на долара
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък на фона на поевтиняването на долара, предаде Ройтерс. Те обаче продължават да вървят към рязък седмичен спад поради опасенията, свързани с отслабването на търсенето в Китай и по-нататъшното повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,32 долара, или 0,36%, до 90,10 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,47 долара, или 0,58%, до 82,11 долара за барел. За седмицата Брентът е поевтинял с близо 6%, а WTI – с повече от 7%.
Доларовият индекс, който следи хода на американската валута спрямо кошницата от шест основни конкурентни валути, се понижи днес, което прави петрола по-евтин за купувачите, притежаващи други валути.
Анализаторите казаха, че опасенията относно потенциалните локдауни в Китай за ограничаване на ръста на новите случаи на заразени с коронавирус, които достигнаха най-високото си ниво от април, и притесненията, че повече повишения на лихвените проценти ще докарат икономиката на САЩ в рецесия, хвърлят сянка върху пазара.
Коментари от служители на Федералния резерв на САЩ тази седмица и по-силни от очакваното данни за продажбите на дребно попариха някои надежди за забавяне на агресивното повишаване на лихвените проценти в Съединените щати.
Очаква се Федералният резерв да повиши лихвите с 50 базисни пункта през декември след четири последователни повишения със 75 базисни пункта, показва проучване на Ройтерс.
„В близко бъдеще настроението вероятно ще остане негативно предвид влошаващата се макро картина и признаците на физическа слабост“, каза Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.
Китай, най-големият вносител на петрол в света, отчете 25 353 нови инфекции с COVID-19 на 17 ноември спрямо 23 276 нови случая ден по-рано, съобщи Националната здравна комисия в петък.
„Политиката в град Гуанджоу в Южен Китай, където случаите на COVID-19 нараснаха значително, ще бъде важна за наблюдение“, каза анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар в бележка. Гуанджоу, ключов производствен център в Китай, е дом на 19 милиона души.
Притесненията относно рецесията доминираха пазарните нагласи тази седмица, дори след забраната на Европейския съюз за руския суров петрол, която се задава на 5 декември, и Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, заедно известни като ОПЕК+, се готвят да затегнат доставките.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.