Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха с близо 4% на фона на американските санкции срещу „Роснефт“ и „Лукойл“
Цените на петрола се повишиха с повече от 1 долар за барел в ранната търговия в четвъртък, удължавайки печалбите от предишната сесия, след като Съединените щати наложиха санкции на руските петролни компании „Роснефт“ и „Лукойл“ заради войната в Украйна, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 2,33 долара, или 3,72%, до 64,92 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 2,31 долара, или 3,95% до 60,81 долара за барел.
САЩ заявиха, че са готови да предприемат по-нататъшни действия, като призоваха Москва незабавно да се съгласи на прекратяване на огъня във войната си в Украйна. Президентът на САЩ Доналд Тръмп преди това не беше налагал санкции на Русия заради войната, разчитайки вместо това на търговски мерки.
„Предвид отказа на президента Путин да прекрати тази безсмислена война, Министерството на финансите налага санкции на двете най-големи руски петролни компании, които финансират военната машина на Кремъл“, заяви министърът на финансите Скот Бесент.
Миналата седмица Великобритания също санкционира „Роснефт“ и „Лукойл“. Отделно страните от ЕС одобриха 19-и пакет от санкции срещу Русия заради войната, който включва забрана за внос на руски втечнен природен газ (LNG) в блока.
„Въпреки че новината за санкциите повдигна цената на суровия петрол, покачването досега е сравнително скромно, тъй като миналите заплахи от санкции/тарифи бяха разводнени или забавени, а също и поради трудностите при прилагането им“, коментира Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.
Миналата седмица САЩ призоваха Япония, която също е основен купувач на руски втечнен природен газ (LNG), да спре вноса си на енергия от Русия преди предстоящото посещение на Тръмп в Азия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
МАЕ: Европа разполага със самолетно гориво за около 6 седмици
ЕС |Военният флот на Индонезия преминава на гориво от палмово масло
Свят |Нови 400 км и 11 ключови туристически локации ще бъдат премаркирани през тази година
Любопитно |Иван Маджаров: У нас финансирането на здравеопазването не е на европейско ниво
Политика |Видеокаст „Context by Мениджър”, Епизод 1: Глобалните сътресения и ефектът върху България
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слаби валежи от дъжд в Рило-Родопската област
България |Fanta се обръща към геймърите с активации по случай годишнината на Xbox
Маркетинг |Digital age: Техно пробиви и открития
Технологии |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |Най-големите развлекателни франчайзи: Първа част
Бизнес |В ЕЦБ клонят към запазване на лихвите без промяна на заседанието този месец
Икономика |Ekonomim: Конфликтът в Близкия изток превърна Истанбул в център за зареждане на самолетите с гориво
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.