Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се стабилизираха на фона на възможност за прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“
Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия в сряда, докато трейдърите претегляха развитието на конфликта в Близкия изток спрямо продължаващите мечи очаквания за търсенето, пише Ройтерс
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,61 долара, или 0,79%, до 77,79 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,54 долара, или 0,73%, до 74,11 долара за барел.
Цените се сринаха с повече от 4% предходната сесия на фона на възможно прекратяване на огъня между „Хизбула“ и Израел, но пазарите остават предпазливи за потенциална израелска атака срещу петролната инфраструктура на Иран.
„Ежедневната дилема на „заглавията от Близкия изток“, движещи се като махало между „преговорите за прекратяване на огъня“ и „по-нататъшната ескалация на атаките“ отвлича вниманието на инвеститорите от реалността... Петролните пазари се въртят около слухове и пренебрегват фундаментите“, които трябва да имат значение“, коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор на Phillip Nova.
Разпродажбата във вторник последва рали, което започна, след като Иран осъществи ракетен обстрел срещу Израел на 1 октомври, кулминирайки в петък с ръст от 8% седмичен ръст – най-големият от повече от година.
Представители на „Хизбула“ във вторник изглежда се отказаха от примирието в Газа като условие за прекратяване на огъня в Ливан. Вторият човек в „Хизбула“ Наим Касем каза, че е подкрепил опитите за осигуряване на примирие в телевизионна реч, като за първи път краят на войната в Газа не бе споменат като предварително условие.
Що се отнася до търсенето, данните показват, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с близо 11 млн. барела миналата седмица, много повече от очакваното от анализатори, анкетирани от Ройтерс, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Запасите от гориво обаче са намалели.
Във вторник EIA на САЩ понижи прогнозата си за 2024 г. за ръст на глобалното търсене на петрол с 20 хил. барела на ден до 103,1 млн. барела на ден, поради по-слабото промишлено производство в в САЩ и Китай.
Притесненията относно липсата на допълнителни мерки от страна на Пекин за стимулиране на китайската икономика също ограничиха печалбите на петролния пазар.
„Китай също трябва да изиграе роля, тъй като липсата на нови стимули носи известно разочарование. Много участници на пазара се надяваха, че неговите фискални политики ще следват стъпките на финансовата „базука“, представена в края на септември, но очевидно имаше стъпка надолу при вчерашното изявление“, коментира пазарният стратег на IG Йеп Джун Рон.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.