Цените на петрола вървят нагоре, тъй като рисковете за доставките нарастват

Цените на петрола вървят нагоре, тъй като рисковете за доставките нарастват

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, удължавайки възхода от миналата седмица, когато цените скочиха с близо 4% на фона на виждането, че предлагането се затяга, тъй като рисковете от по-нататъшни атаки срещу руската енергийна инфраструктура нараснаха, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,33 долара, или 0,39% до 85,67 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,35 долара, или 0,43%, до 81,39 долара за барел. Към края на търговията в петък двата сорта бяха поскъпнали съответно с 11% и 13% от началото на 2024 г.

„Атаките срещу руските рафинерии добавиха $2-$3 за барел рискова премия към суровия петрол миналата седмица, което остава в сила, тъй като започваме тази седмица с повече атаки през уикенда“, каза Вандана Хари, основател на доставчика на анализи за пазара на петрол Vanda Insights.

Но за следващото съществено движение нагоре или надолу суровият петрол ще изчака нови сигнали, добави Хари.

В събота един от ударите с дронове предизвика кратък пожар в рафинерията Славянск в Каснодар, която обработва 8,5 милиона метрични тона суров петрол годишно, или 170 000 барела на ден.

Анализ на Ройтерс установи, че атаките са спрели около 7% от руския рафиниращ капацитет през първото тримесечие. Рафиниращите комплекси обработват и изнасят сурови сортове на няколко пазара, включително Китай и Индия.

В Близкия изток израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди в неделя, че ще изпълни плановете си за офанзива в град Рафах в Газа, където се укриват повече от 1 милион разселени хора, противопоставяйки се на натиска на съюзниците на Израел. Германският канцлер Олаф Шолц каза, че тази стъпка ще направи постигането на регионален мир „много трудно“.

Тази седмица инвеститорите следят резултатите от двудневната среща на Федералния резерв на САЩ, която приключва в сряда. Това ще внесе повече яснота относно срока, в който може да се очаква Фед да започне да намалява лихвените проценти, пише в бележка Тони Сикамор, пазарен анализатор от IG.

По-ниските лихвени проценти биха стимулирали търсенето в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, подкрепяйки цените на петрола.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Освобождават Никола Саркози от затвора
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 10 до 16 ноември
Кметът на София: Субсидията за градски транспорт на столицата липсва в проектобюджета
Обвинения: Висшите шефове на BBC подадоха оставки заради монтаж на реч на Тръмп
Фармацевтичният гигант Pfizer купува разработчик на препарати срещу затлъстяване за 10 млрд. долара
Бедни и богати: Различията в доходите между Източна и Западна Европа остават дълбоки
Прощално: Милиардерът Уорън Бъфет ще обяви последното си писмо до акционерите
Дронове ще наблюдват електропреносната мрежа у нас през зимата