Цените на петрола са се насочили към седмичен ръст от близо 4%

Цените на петрола са се насочили към седмичен ръст от близо 4%

Цените на петрола се понижиха леко в ранната търговия в петък, но са напът да регистрират седмичен ръст от близо 4%, стимулирани от преразглеждането на прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) за търсенето на петрол през 2024 г. и неочакваният спад в запасите в САЩ, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,16 долара, или 0,19% до 85,26 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,15 долара, или 0,18%, до 81,11 долара за барел.

В четвъртък МАЕ повиши прогнозата си за търсенето на петрол през 2024 г. за четвърти път от ноември насам, тъй като атаките на йеменските бунтовници хуси смущават корабоплаването в Червено море.

Според новата прогноза на агенцията световното търсене на петрол ще нарасне с 1,3 млрд. барела на ден през 2024 г., което е увеличение със 110 000 барела на ден спрямо прогнозата от миналия месец. МАЕ очаква лек дефицит на доставките тази година, след като членовете на ОПЕК+ удължиха съкращенията от предишния излишък.

Анализаторите на ANZ също отбелязаха, че се очаква използването на петролните рафинерии в САЩ да се увеличи. „Рафинериите влизат в експлоатация след затваряне на капацитет през януари поради зимните условия“, посочиха те в доклад.

„Маржовете на европейските рафинерии също се повишават“, коментираха анализаторите на ANZ, като добавиха, че има признаци за „затягане на пазарния баланс“.

Печалбите тази седмица дойдоха въпреки укрепването на щатския долар с най-бързия си темп от осем седмици. По-силният долар прави суровия петрол по-скъп за потребителите, използващи други валути.

Също така в подкрепа на цените на петрола тази седмица бяха украинските удари срещу руски петролни рафинерии, които предизвикаха пожар в най-голямата рафинерия на „Роснефт“ в една от най-сериозните атаки срещу енергийния сектор на Русия през последните месеци.

Запасите от суров петрол в САЩ намаляха неочаквано миналата седмица, тъй като рафинериите увеличиха преработката, докато запасите от бензин се свиха с нарастването на търсенето, съобщи Администрацията за енергийна информация в сряда.

От страна на търсенето, Китайската централна банка остави основния лихвен процент непроменен, тъй като властите продължиха да дават приоритет на валутната стабилност на фона на несигурността относно датата, когато Федералния резерв на САЩ ще започне да намалява лихвите.

По-ниските лихвени проценти намаляват разходите за заеми на потребителите, което може да стимулира икономическия растеж и търсенето на петрол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ