Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола започват седмицата на червена територия
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, въпреки че започнаха деня с ръст на фона на информацията, че Китай ще облекчи някои от строгите си мерки срещу разпространението на COVID-19, подхранвайки надеждите за възстановяване на икономическата активност и търсенето при най-големия вносител на суров петрол в света, предаде Ройтерс.
Към 8:45 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,48 долара, или 0,50%, да 95,51 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,52 долара, или 0,58%, до 88,44 долара за барел. Предходната сесия двата петролни еталона поскъпнаха съответно с 1,1% и 2,9%
Цените на суровините се повишиха в петък, след като Националната здравна комисия на Китай коригира своите мерки за превенция и контрол на COVID. През уикенда обаче новите случаи на заразени с COVID-19 в страната се повишиха .
„Пазарът беше твърде оптимистичен. Вирусът ще се разпространи по-бързо през зимата и бързият растеж на случаите прави невъзможно за китайското правителство да коригира политиката за нулев COVID“, каза Леон Ли, базиран в Шанхай анализатор на CMC Markets.
„Освен това ще отнеме известно време от представяне на политиката до нейното прилагане, така че пълната либерализация на Китай може да трябва да изчака до първото тримесечие на следващата година, което означава, че възстановяването на цените на петрола миналия петък е неустойчиво“, добави той.
Облекчаването на ограниченията в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, включваше намаляване на дните карантина за близки контакти на заразени и пристигащи пътници с два дни, както и премахване на наказанието за авиокомпаниите, които транспортират заразени пътници.
„Последното облекчаване на карантинните изисквания със сигурност е стъпка в правилната посока, но пазарът вероятно ще трябва да види по-нататъшно облекчаване, ако искаме този скорошен ентусиазъм да се запази“, посочи ING в бележка.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.