Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|CNBC: Ядрената енергия ще бъде гореща тема на срещата на върха за климата в Дубай
Ролята, която ядрената енергия трябва да играе за създаването на по-устойчиво бъдеще, отдавна провокира силни чувства, както сред защитниците, така и сред критиците.Това ще бъде гореща тема на срещата на върха за климата COP28 в Дубай, която започва тази седмица. Вече се появиха информации, че ще има съгласувани усилия да се застане зад голямо увеличение на ядрения капацитет до 2050 г., съобщи CNBC.
От особен интерес за наблюдателите ще бъде министерско събитие, наречено „Atoms4NetZero“ на 5 декември. Организирано съвместно от Международната агенция за атомна енергия(МААЕ) и председателството на COP28, събитието ще „обяви изявлението на МААЕ относно ядрената енергия“, според уебсайта на COP28.
Atoms4NetZero беше проверено от Световната ядрена асоциация през септември, когато обяви стартирането на инициатива, наречена „Net Zero Nuclear“, която има за цел да утрои ядрения капацитет на планетата до средата на века.
В изявление, публикувано заедно с това съобщение, Рафаел Мариано Гроси, генерален директор на МААЕ, подчерта важността на предстоящата среща на върха за климата.
„Въз основа на усилията, положени по време на COP 26 и COP 27, ядрената енергия ще заеме още по-видно място на COP28“, каза той.
„Тъй като все повече нации разбират ролята, която ядрената енергия може да играе за постигане на целите за енергийна сигурност и декарбонизация, глобалната подкрепа за ядрената енергия нараства“, добави Мариано Гроси.
МААЕ, от своя страна, също ще има свой собствен павилион „Atoms4Climate“ на COP28, където казва, че ще „покаже как ядрените технологии и науката се справят с двойното предизвикателство за смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него“.
В знак на това колко поляризиращ може да бъде дебатът по темата, този месец лидерът на германския десноцентристки Християндемократически съюз изрази съжаление за отдалечаването на страната му от ядрената енергия след затварянето на последните три централи през април 2023 г.
„Германското правителство взе решение, което според нас беше абсолютно погрешно, стратегическа грешка да се откаже от ядрената енергия“, каза Фридрих Мерц пред CNBC.
Мерц, чиято партия не е в коалиционното правителство, водено от канцлера Олаф Шолц каза, че вместо да се фокусира само върху вятъра и слънцето, трябва да се използват „всички енергийни източници“.
„Енергийните доставки – за тази страна, за нашата индустрия – са решаващи за нашата конкурентоспособност“, каза още Олаф Мерц.
Високопоставени фигури в германското правителство не споделят гледната точка на Мерц.
„Поетапното премахване на ядрената енергия прави страната ни по-безопасна; в крайна сметка рисковете от ядрената енергия са неконтролируеми“, каза през април Щефи Лемке, федерален министър на околната среда и ядрената безопасност на Германия.
„Сега сме изправени пред десетилетия, пълни с предизвикателства, преди да можем безопасно и отговорно да се разпореждаме с нашето ядрено наследство“, добави Лемке по-късно.
„Но изключването на последните три атомни електроцентрали ще постави началото на нова ера в производството на енергия.“
Този вид анализ,- че ядрената енергия не е отговорът, се споделя от екологични организации като Грийнпийс.
„Ядрената енергия се рекламира като решение на нашите енергийни проблеми, но в действителност е сложна и изключително скъпа за изграждане. Също така създава огромни количества опасни отпадъци,“ се казва в уебсайта на организацията.
„Възобновяемата енергия е по-евтина и може да бъде инсталирана бързо. Заедно със съхранението в батерии, това може да генерира енергията, от която се нуждаем, и да намали нашите емисии.“
Докато Германия - най-голямата икономика в Европа - се отдалечи от ядрената енергия, други страни се стремят да разширят своя капацитет.
Те включват Обединеното кралство, което казва, че иска да достави до 24 гигавата до 2050 г., и Швеция, която се стреми да построи нови реактори.
Франция, основен играч в ядрената енергетика, също планира да увеличи броя на своите реактори.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.