Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Брюксел обмисля временно ограничаване на цените на природния газ
![Брюксел обмисля временно ограничаване на цените на природния газ](/media/271/shutterstock_1452733100-3-~1.l.webp)
Eвропейската комисия обмисля нови правомощия за временно ограничаване на цените на природния газ в ЕС, след като в последно време те достигнаха рекордни нива в сравнение с цените на синьото гориво в САЩ, съобщава в. "Файненшъл таймс".
По-рано тази седмица европейските цени на природния газ се търгуваха на най-високите си нива от две години насам, отчасти поради ниските температури и липсата на вятър, което възпрепятства производството на възобновяема енергия. Същевременно те са между три до четири пъти по-високи от тези в САЩ, което представлява много сериозно затруднение за европейските компании.
Според източници на финансово издание, запознати с темата, ЕК обмисля въвеждането на временно ценово ограничение като част от дискусиите за политически документ за "чиста индустриална сделка", който ще бъде представен следващия месец, предаде БНР.
Стратегическият документ трябва да очертае начини за укрепване на тежката индустрия в ЕС, докато предприятията се борят с множество предизвикателства, включително агресивните търговски мерки на президента на САЩ Доналд Тръмп и собствения амбициозен зелен преход на ЕС.
Разговорите около механизми за ограничаване на цените, макар и все още на ранен етап, предизвикаха ответна негативна реакция от индустриални групи, които предупреждават да не се накърнява "доверието" в европейския пазар, отбелязва "Файненшъл таймс".
Единадесет групи, включително Europex, асоциацията на европейските енергийни борси, и AFME - лобистката група на финансовите пазари, изпратиха във вторник писмо до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, посочва FT.
В него се казва: "Вярваме, че тази мярка, ако бъде обявена, може да има широкообхватни негативни последици за стабилността на европейските енергийни пазари и сигурността на доставките на целия континент".
В него също така се отбелязва, че таванът на цената на газа би "навредил на доверието“ в европейския бенчмарк, определян по време на търговията на Нидерландския газов хъб TTF. Това също така би "накарало глобалната газова общност да се насочи към други, неограничени и следователно по-представителни референтни цени, които се намират предимно извън ЕС".
ЕК предложи за пръв път подобен ценови таван по време на разгара на енергийната криза в единния блок през 2022 г., която последва стабилното свиване на доставките на газ от страна на Русия за нейните европейски съседи след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна. Таванът обаче така и не беше въведен, тъй като цените останаха под референтната стойност от 180 евро за мегаватчас по това време.
Въз основа на този опит бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги призова Комисията през миналата година да има правомощия да въвежда "динамични тавани" за ситуации, когато цената на газа в ЕС се различава от глобалните енергийни цени.
"Проучваме подробно препоръките на Драги по този конкретен въпрос", посочи пред "Файненшъл таймс" неназован европейски представител.
Други двама високопоставени представители на ЕС пък споделиха, че плановете ще включват и мерки за предотвратяване на търговците да повишават цените на газа през лятото, докато европейските страни се запасяват с гориво преди следващата зима.
Един дипломат от ЕС каза, че някои държави членки вероятно няма да са склонни да имат таван на цените. Германия и Нидерландия бяха сред страните, които се противопоставиха на предишния таван, напомня FT.
Всяка подобна намеса обаче може също така да попречи на усилията на единния блок да предотврати тарифната офанзива на Тръмп, освен ако ЕС не купува повече втечнен природен газ (LNG) от САЩ.
"Акцентът в Европа трябва да бъде върху придобиването на достатъчно енергия, за да управляват своите индустрии и да отопляват домовете си", заяви Амунд Вик, старши съветник в консултантската компания Eurasia Group и бивш норвежки държавен секретар по енергетиката.
"Определянето на таван на пазарните цени на едро няма да реши това, когато основният проблем е липсата на енергия", добави той.
Междувременно цените на газ в Европа опитват известна стабилизация в началото на днешната търговия, като краткосрочните газови TTF фючърси се търгуват около 56 евро за мегаватчас (MWh), след като вчера удариха нов двегодишен ценови връх около 59,35 евро/MWh - най-високо ниво от февруари 2023 г. насам.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.