Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Експерт от ОАЕ предупреди за рязък скок на цените на петрола
Емирският експерт по глобална икономика в ОАЕ и директор по регионално развитие в международната банка LanceBank Наил ал Джавабара прогнозира значително увеличение на цените на петрола в следващите дни. Причината, според него ще е решението на Русия за намаляване на производството.
Вчера руският вицепремиер Александър Новак обяви, че Русия доброволно ще намали производството на петрол с 500 000 барела на ден през март. Той отбеляза, че Москва няма да продава суровини на страни, които подкрепят въвеждането на таван на цените.
Всяка промяна в обемите на производство на основните производители на петрол ще се отрази на цените и пазара, коментира Наил ал Джавабара.
„Вече видяхме рязко увеличение на цените на петрола – до 85 долара за барел, въпреки факта, че преди това те падаха два дни“, каза той.
От ноември 2022 г. има спад в производството на петрол в размер на 2 милиона барела.
„Всяко намаляване на производството ще се отрази на цените, по-специално решението на Русия ще доведе до рязко увеличение на цените на петрола през следващите дни“, казва още експертът.
Той добави, че светът вече изпитва повишено търсене на енергия, което тепърва ще се увеличава предвид ръста на търсенето от Китай, който отмени ограничителните мерки, свързани с коронавирусната инфекция.
Както съобщи Ройтерс, позовавайки се на съобщение на двама делегати на организацията, страните-членки на ОПЕК + не планират да намаляват или увеличават производството на петрол след решението на Русия за намаляване на производството на суровини от Руската федерация.
ОПЕК+ включва Азербайджан, Бахрейн, Бруней, Казахстан, Малайзия, Мексико, Оман, Судан, Южен Судан и Русия.
На 5 декември миналата година влезе в сила споразумение между Европейския съюз, страните от Г-7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и САЩ) и Австралия за таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел. От 5 февруари тази година влезе в действие ценовият лимит за руските петролни продукти, които се продават на по-висока цена от суровия петрол (например дизел и керосин) на ниво от 100 долара за барел.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.