Bloomberg: Европа e изправена пред най-студената зима от началото на войната в Украйна

Bloomberg: Европа e изправена пред най-студената зима от началото на войната в Украйна

Европа е изправена пред най-студената зима след  нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., което може да повиши разходите за енергия, тъй като старият континент намалява запасите си от синьо гориво в газохранилищата с по-бързи от обичайните темпове, пише в свой анализ Bloomberg.

Според последните данни на Gas Infrastructure Europe (GIE), към 25-и ноември европейските газохранилища са запълнени средно на 87,39%, след като в началото на ноември те бяха запълнени на 95,2%.

Средните температурите от сега до март 2025 г. се очаква да останат предимно под нивата, наблюдавани през последните две години, показват данни на Европейския център за средносрочни прогнози за времето (ECMWF). Това вероятно ще тласне търсенето на отопление до най-високото ниво от началото на руската инвазия в Украйна, според данни на Maxar Technologies Inc. Тази зима обаче, както и предходните две, се очаква температурите да се задържат над сезонните норми, допълват от ECMWF.

Европейският континент остава уязвим от климатичните промени. Студена зима би оказала по-голям натиск върху вече повишените цени на газа и електроенергията. Това може да съвпадне и със спирането на руските газови потоци през Украйна от 1-ви януари 2025 г., когато температурите обикновено падат до най-ниските си нива, се казва в анализа.

Междувременно днес търговията на нидерландския газов хъб TTF стартира на нива малко над 46 евро за мегаватчас, което е под едногодишния ценови връх около 49,368 евро/MWh от 22-ри ноември - най-високо ценово ниво от ноември 2023 г. През миналия ноември обаче газовите TTF фючърси започнаха трайно да поевтиняват, като през миналата зима дори паднаха към нива от 23-22 евро за мегаватчас с оглед на по-топлото за този сезон време.

Но мразовитото време от последните дни и условията на слаб вятър, което намалява производството на вятърна енергия, вече доведоха до по-бързо от обичайното изтегляне на синьо гориво от местата за съхранение на газ този месец. Това поражда опасения относно предстоящата зима и сезона на презареждане на газохранилищата следващото лято, отбелязва агенцията, цитирана от БНР.

Ескалацията на сраженията между Русия и Украйна пък увеличава енергийните рискове за Европа.

Евентуални продължителни периоди на по-студено време биха дошли от така нареченото метеорологично събитие "Внезапно стратосферно затопляне", което води до по-слаб полярен вихър, отбелязва Андрю Педрини, метеоролог в Atmospheric G2. Полярният вихър е динамиката, която ограничава по-студените условия до полюсите на Земята.

"В момента наблюдаваме отблизо модела на ноември, тъй като той изглежда по-съвместим с тези на зимните месеци. Това може "леко" да увеличи шансовете за подобно събитие ("Внезапно стратосферно затопляне") по-късно тази зима", отбеляза Педрини.

Maxar Technologies пък очаква предимно меки условия за Северна и Централна Европа, като всички по-ниски температури се отнасят предимно за европейския юг, като Италия и Балканите, според метеорологът Матю Дрос.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ