Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Комисията по енергетика прие на първо четене закон за спиране на износа на горива, произведени от руски петрол
Парламентарната Комисията по енергетика гласува на първо четене проектозакон за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море и на нефтопродукти с произход от Русия или изнесени от Русия. Законопроектът бе внесен от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ и група народни представители.11 депутати гласуваха "за", един против, а 7 се въздържаха.
Със законопроекта се забранява износът от България за трети страни и за други страни членки на ЕС на суров петрол и нефтопродукти. Ако бъде окончателно одобрен от депутатите, законът ще влезе в сила от 5 декември 2022 г. и ще се прилага до 31 декември 2024 г.
Според вицепремиера и министър на транспорта Христо Алексиев страната ни не може да си осигури доставки на дизел на фона на прогнозираните липси на пазара. Годишното потребление на горива у нас е 3 млн. тона, от които около 2,5 млн. тона дизел. За да се произведат 2,5 млн. тона дизел за вътрешния пазар, рафинерията "Лукойл Нефтохим" трябва да произведе и други продукти. Някои от тях дори са забранени за употреба в Европейския съюз. При производството на дизел натрупването на тези съпътстващи продукти ще стане много голямо. Складовете в рафинерията могат да съхраняват такива продукти до 14 дни, обясни Алексиев. Оттам нататък рафинерията трябва да затвори, защото ако тези продукти не се изнесат и не бъдат освободени, тя няма да има възможност да работи. Това би предизвикало липса на горива на българския пазар, коментира Алексиев по време на обсъждането на законопроекта в парламентарната комисия.
Депутатът от ДПС Рамадан Аталай обаче коментира, че законопроектът на ДПС няма намерение за спира работата на бургаската рафинерия а, а целта му е да се спазват правилата. България е получила дерогация за руския петрол, за да може да осигури горива за вътрешния пазар, а не с тях да се търгува навън, изтъкна Аталай.
Междувременно представители на Министерството на финансите, които също участваха в обсъждането на законопроекта заявиха, че приетият от Европейския съвет регламент за ембарго на руския петрол не забранява на България да изнася горива. Според тях след преработката на петрола в рафинерията в Бургас горивата се считали с произход България и няма проблем да бъдат изнесени.
Председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Живодар Терзиев пък изтъкна, вече има затруднения с доставките на дизелово гориво. Те ще станат още по-сложни след началото на земеделския сезон през пролетта на 2023 г. Дори рафинерията в Бургас да работи, пак ще има затруднения с доставките, предупреди Терзиев.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.