Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Глобалната енергийна криза може да се влоши, предупреждава МАЕ
Глобалният натиск върху доставките на енергия, които предизвика осакатяващ недостиг и доведе до рязко покачване на цените на електроенергията и горивата, може да се влоши. За това предупреди ръководителят на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол, цитиран от Блумбърг.
„Светът никога не е бил свидетел на толкова голяма енергийна криза що се отнася до нейната дълбочина и сложност“, коментира Бирол по време на глобален енергиен форум в Сидни, Австралия. „Може би все още не сме видели най-лошото – това засяга целия свят“, добави той.
Цялата енергийна система е смут от началото на войната в Украйна в края на февруари. Покачващите се цени на енергията водят до ръст на разходите за потребителите и индустрията по цял свят. Това увеличава инфлационния натиск в свят и води до мащабни протести в различни страни.
Подобно на петролните кризи от 70-те години на миналия век, които дадоха тласък на усилията за увеличаване на енергийната ефективност и предизвикаха бум в ядрената енергетика, светът може да стане свидетел на промени в енергийните политики, които да ускорят прехода към по-чиста енергия, каза Бирол. Междувременно сигурността на доставките на петрол и газ ще продължи да представлява предизвикателство за Европа, а също и за други региони по света, добави той.
„Тази зима ще бъде много, много трудна за Европа“, каза Бирол. „Това буди голямо безпокойство и може да има сериозни последици за световната икономика“
Трудностите в енергийния сектор на фона на наложените от САЩ и техните съюзници санкции срещу Москва и руския президент Владимир Путин подчертават нуждата от намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, коментира министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм на същия форум.
„Нашият ход към чиста енергия в световен мащаб може да бъде най-добрият мирен план от всички“, каза тя. „Искаме и трябва да преминем към чиста енергия“, добави Гранхолм.
При прехода към по-чиста енергия обаче зависимостта от Китай се превръща в нещо, за което всички трябва да мислим от гледна точка на енергийната сигурност, коментира Бирил. Страната контролира около 80% от глобалните вериги на доставка на соларна енергия, като делът й се очаква да нарасне до 95% през 2025 г., каза той.
„Китай завладя голяма част от технологиите и веригите за доставки и това в крайна сметка може да ни направи уязвими, ако не развием собствени вериги за доставки“, каза Гранхолм, след като подписа споразумение за сътрудничество с Австралия за технология за възобновяеми енергийни източници. „Наложително е нациите, които споделят едни и същи ценности, да развият собствени вериги за доставки“, добави тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.