Големият залог на Полша: Всичко за ядрената енергия

Големият залог на Полша: Всичко за ядрената енергия

Икономиката на Полша е една от най-обещаващите в Европа. Тази страна бързо се сближава с останалата част от Европейския съюз благодарение на развиващата се индустрия и услуги. Тази добре смазана верига обаче има слабо звено: енергетиката. Полша все още е силно зависима от замърсяващите въглища. Правителството направи всичко необходимо, за да сложи край на тази зависимост и въпреки че планът му е спорен, поляците са наясно: големият им залог е ядрената енергия. С изграждането на няколко реактора те ще сложат край на проклятието от 80-те години, когато се опитваха да реализират няколко различни планове, които се провалиха по различни причини, пише elEconomista.es

Полша е една от малкото страни в Централна Европа без ядрена енергия. Опитите за изграждане на електроцентрала през 80-те години бяха осуетени от катастрофата в Чернобил през 1986 г. и от финансовите проблеми в Полша, чиято икономика пострада тежко в ранните етапи на капиталистическата ера.

Тези първоначални колебания сега се превърнаха в гигантски стъпки, които доведоха страната до интензивен растеж, докато не представи доход на глава от населението при паритет на покупателната способност от $36 000, много близо до Испания. Нивото на безработица е спаднало от 20% през 2005 г. до 5,5% днес. 

Сегашните ядрени планове на Варшава са амбициозни. Официалната стратегия предполага изграждането на шест реактора на две места до средата на десетилетието на 2040 г., но премиерът на Полша Матеуш Моравецки каза, че трето място не е изключено. В допълнение към правителствената програма с Westinghouse има паралелни бизнес усилия с Южна Корея. Полските компании за комунални услуги ZE PAK и PGE подписаха в понеделник писмо за намерение с корейската компания KHNP за обсъждане и анализ на електроцентрала, която ще бъде построена в централна Полша.

Полският министър на климата и околната среда Анна Москва заяви в интервю за Super Ekspressu Tygodnik, публикувано в понеделник, че след десет години първата атомна електроцентрала в Полша ще заработи, в същото време, когато правителството финализира покупката на въглищна мина. 

Според Анна Москва "ядреният проект никога не е бил толкова напреднал, колкото е сега" и консултациите за въздействието върху околната среда с Латвия и Естония вече са приключили, а разговорите ще започнат много скоро "с германската страна и други съседи", след което ще бъде определено местоположението на първия ядрен реактор.

През декември 2021 г. Чочева, малък град в северна Полша, беше определен като място, където ще бъде построена централата, но заключенията от геоложките, сеизмичните и екологичните проучвания биха могли да посъветват накрая да бъдат избраните места Копалино-Лубятово (север) или Зарновец (юг). 

В интервюто, публикувано от Super Ekspressu Tygodnik, министър Анна Москва обясни, че първите фази на финансиране на проекта ще бъдат извършени с публични средства, но че по-късно ще се използва модел на финансиране с участието на американски частен капитал, подробностите за който Москва каза, че са тайни.

На 22 февруари, по време на официалното посещение на президента на САЩ Джо Байдън във Варшава, полската държава формализира договор с компанията Westinghouse за проектиране и започване на строителството до 2026 г. на атомна електроцентрала, способна да осигури поне 3,75 гигавата (GW). 

Производството й ще се присъедини към това на друг реактор с подобен капацитет, изграден със сътрудничеството на Южна Корея, за да се получават от 6 до 9 GW електроенергия годишно от 2023 г.

От друга страна, полският министър на публичните активи Яцек Сасин обяви в понеделник, че неговото правителство се надява да завърши през ​​юли тази година покупката на въглищната мина "Богданка", разположена близо до Люблин (изток), в която работят  55 000 служители. 

Сасин подчерта, че въпреки факта, че Полша възнамерява постепенно да се откаже от енергийната си зависимост от въглищата, от които получава приблизително 70% от електроенергията си, "стратегическият характер" на тази мина прави придобиването й от държавата препоръчително.

Министър Сасин припомни, че поради ембаргото срещу Русия, Полша е трябвало да внесе 20 милиона тона въглища от Южна Америка, Южна Африка и Австралия през последната година.

"Не можем да рискуваме енергийният ни сектор да се основава на горива, които трябва да внасяме и върху чиито цени нямаме влияние. В Полша имаме действащи (въглищни) мини, имаме способността да поддържаме и дори да увеличаваме тяхното производство, и ще продължим да го правим", подчерта Сасин.

В момента Полша консумира около 33 GW годишно, две трети от които идват от въглища. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ