Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Индустрията харчи близо 26% от природния газ и електроенергията в страните от ЕС
Промишленият сектор е бил третият по големина потребител на крайна енергия в ЕС през 2021 г. след транспорта и домакинствата, като е консумирала 25,6% от крайното потребление на енергия в ЕС. Това показват данните на Евростат, оповестени днес.
Като се погледнат данните, става ясно, че секторът зависи от изкопаемите горива за своите енергийни нужди. Природният газ, нефтът и петролните продукти, твърдите изкопаеми горива и невъзобновяемите отпадъци представляват над половината (50,9 %) от крайното потребление на енергия в промишлеността през 2021 г. В абсолютни стойности тази зависимост става още по-очевидна, тъй като повече от една трета от електричеството и повече от половината топлинна енергия, произведени в ЕС през 2021 г., идват от изкопаеми горива.
Данните на европейската статистическа служба показват още, че през 2021 г. електроенергията (33,2%) и природният газ (32,7%) представляват две трети от крайното потребление на енергия в промишления сектор на ЕС.
Останалите енергийни продукти представляват много по-малки дялове: нефтът и петролните продукти (с изключение на биогоривата) представляват 9,8%, възобновяемите енергийни източници и биогоривата 9,7%, а твърдите изкопаеми горива представляват 6,4%.
Химическият и нефтохимическият сектор е консумирал най-много крайна енергия. През 2021 г. промишлените сектори в ЕС, които отчитат най-големи дялове от крайното потребление на енергия, са химически и нефтохимически, с повече от една пета (2 159 петаджаула (PJ) или 21,5%), неметални минерали (1 420 PJ или 14,1% ), хартия, целулоза и печат (1 361 PJ или 13,6%), храни, напитки и тютюн (1 168 PJ или 11,6%) и желязо и стомана (1 027 PJ или 10,2%).
Най-нисък дял от общото крайно потребление на енергия има секторът на текстила и кожите - 1,3% (129 PJ).
Химическата и нефтохимическата промишленост, най-големият промишлен краен потребител на енергия в ЕС, се характеризира със силна зависимост от природния газ. Този енергиен продукт беше най-важен както за производството на химикали и химически продукти (35% от крайното потребление на енергия), така и за производството на основни фармацевтични продукти и фармацевтични препарати – много по-малък потребител, но с още по-висок дял на природен газ в крайното потребление на енергия (48%), отчитат от Евростат..
В промишлеността за неметални минерали производството на стъкло и стъклени продукти също разчиташе в голяма степен на природен газ (74% от крайното потребление на енергия), както и производството на други неметални минерали (с изключение на стъкло, цимент, вар и гипс) като 56% от крайното потребление на енергия идва от природен газ.
За хартиената, целулозната и печатарската промишленост други енергийни продукти, като възобновяеми източници и биогорива, както и електричество, бяха по-важни от природния газ. Въпреки това газът представлява около една четвърт до една трета от крайното енергийно потребление в различните промишлени сектори.
Представените данни се отнасят за период преди координираните мерки за намаляване на търсенето на газ да бъдат въведени на ниво ЕС. През август 2022 г. ЕС прие доброволна цел за намаляване на търсенето на газ от 15%, което може да повлияе на бъдещите данни за крайното потребление на енергия в промишлеността, уточняват от Евростат.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.