Конкуренти изтласкват Катар от ключови азиатски пазари на втечнен газ

Конкуренти изтласкват  Катар от ключови азиатски пазари на втечнен газ

За Катар е все по-трудно да договори нови сделки за доставка на втечнен природен газ (LNG) за Япония и Южна Корея, тъй като нарастващата конкуренция от САЩ и другаде с по-гъвкави договорни условия поставя под въпрос десетилетното господство на Доха на пазара, предаде Ройтерс.

Някога Катар беше най-големият доставчик на LNG за Япония и Южна Корея, но купувачите показват предпочитания към доставки от САЩ, Обединените арабски емирства и Оман. Всички тези доставчици предлагат по-краткосрочни договори и за разлика от Катар не ограничават крайната дестинация на товарите.

Това дава на купувачите гъвкавост да продават товари другаде в бъдеще, ако вече не се нуждаят от товарите. Преговорите между японски и южнокорейски купувачи и Катар са в застой заради настояването на Катар за клаузи за дестинация, казаха източниците.

„Катарците се опитват да постигнат много в начина, по който продават своя втечнен природен газ, по отношение на запазването на контрола върху пазара, докато (други като) ADNOC на ОАЕ и Оман са някак щастливи, че просто получават добра цена“, поясни търговец пред Ройтерс.

Друга пречка за доставките за Япония е настояването на QatarEnergy купувачите да подписват договори за поне 1 милион метрични тона годишно за 10-15 години, каза един от източниците.

Подобни условия са в противоречие с несигурната дългосрочна перспектива на Япония за втечнен природен газ поради рестартирането на ядрените електроцентрали и производството на възобновяема енергия, което прави предизвикателство за японските купувачи да се ангажират с дългосрочни сделки за втечнен природен газ в случай, че търсенето спадне.

Катар показа известна гъвкавост в преговорите, предлагайки по-малки товари с гъвкави условия и по-ниска цена, която за договори, започващи през 2028 г., е около 13% от цената на барел петрол за милион британски термични единици,  каза източник на Ройтерс.

Японската JERA не поднови споразумението за доставка от 5,5 метрични тона  с Катар, когато то изтече през 2021 г.

„За купувачите ограничението с клауза за местоназначение може да бъде предизвикателство, особено когато търсенето намалява, принуждавайки ги да намерят местни купувачи за свръхдоставките“, каза представител на японското правителство.

 Tokyo Gas, най-големият доставчик на  газ в Япония, може да закупи LNG от Катар, ако икономиката, гъвкавостта на договора и времето са подходящи, каза Юмико Яо старши генерален мениджър в компанията.

„Тези фактори ще ръководят бъдещите ни решения за обществени поръчки“, поясни  Яо.

В Южна Корея сделката за доставка на Катар от 4,92 милиона тона на година с Korea Gas Corp (KOGAS) изтича тази година. Друга сделка за доставка от 2,1 милиона тона на година изтича през 2026 г.

За да осигури стабилни приходи, Катар предпочита дългосрочни договори до 27 години - текущият живот на проекта за разширяване на North Field и обикновено свързан с цената на петрола.

Продавачите в САЩ, ADNOC и Оман обикновено предлагат обеми LNG на базата на безплатен борд (FOB), което позволява на купувачите да препродават товари. Сделките обикновено са свързани с цените на природния газ в САЩ в бенчмарка Henry Hub, които обикновено са по-евтини от договорите, свързани с петрола.

Конкуренцията между Катар и САЩ се засили след решението на Европа да сложи край на зависимостта от руския тръбопроводен газ след нахлуването на Москва в Украйна. Износителите от САЩ запълниха по-голямата част от вакуума в доставките, изпреварвайки Катар, за да се утвърдят като най-големия износител на LNG в света през 2023 г.

При липсата на много кредитоспособни купувачи, подписващи големи и дългосрочни договори с условията на Катар, една от възможностите за QatarEnergy може да бъде да продава повече доставки на спот пазара, каза Ан-Софи Корбо, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет.

„Сега имаме около 39% (от глобалните доставки) спот и краткосрочни, но Катар може да ги увеличи до 60%, ако се промени. Въпросът е: искат ли?“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ