Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Леко поскъпване на петрола в азиатската търговия
Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия във вторник, след като опасенията за доставките от съкращенията на добива в Саудитска Арабия и Русия компенсираха страховете за търсенето, засилени от резкия спад на вноса на Китай, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,04 долара, или 0,05%, до 85,38 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,08 долара, или 0,10%, до 82,02 долара за барел.
И двата сорта регистрираха около 1% спад през предходната сесия, тъй като инвеститорите се подготвиха за по-слабо търсене от Китай и Съединените щати, двата най-големи потребители и икономики на петрол в света.
Вносът на петрол в Китай, най-големият вносител на петрол в света и вторият по големина потребител, през юли е бил 43,69 млн. метрични тона, или 10,29 млн. барела на ден, показват данни на Главната митническа администрация. Това е спад от 18,8% спрямо вноса през юни, но и ръст от 17% спрямо ниската база преди година.
Спадът на вноса на петрол в Китай идва на фона на разочароващи икономически данни за юли, като икономиката, зависима от износа, отчете спад на изходящите доставки с 14,5% – най-големият спад от февруари 2020 г. и по-висок от очакванията на анализаторите.
„Ралито на суровия петрол си взе глътка въздух, изправено пред ключова техническа съпротива... Но съкращаването на производството в Саудитска Арабия и Русия може да остане възходящ фактор за петролните пазари“, посочи в бележка анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
По-рано Саудитска Арабия, най-големият износител в света, заяви, че ще удължи доброволното намаляване на добива на петрол от 1 милион барела на ден до септември, като добави, че може да удължи мярката или да направи по-дълбоко съкращаване на производството след септември.
Русия също каза, че ще намали износа на петрол с 300 хил. барела на ден през септември.
„Решението на Саудитска Арабия да удължи съкращенията на производството до септември, въпреки че фючърсите на Брента се покачиха над 80 долара за барел, предполага, че кралството може да се насочи към по-висока цена от 80 долара“, каза Вивек Дар, стратег за минни и енергийни суровини в Commonwealth Bank of Australia.
Пазарите също очакват данни за запасите от петрол и горивни продукти в САЩ. Проучване на Ройтерс в понеделник показа прогнози за намаляване на запасите от суров петрол с 200 хил. барела и увеличение на запасите от бензин със същия обем.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.