МААЕ: Всички стълбове на ядрената защита на Запорожката АЕЦ са нарушени

МААЕ: Всички стълбове на ядрената защита на Запорожката АЕЦ са нарушени

Всички седем стълба на ядрена защита на Запорожката АЕЦ са частично или напълно нарушени. Това заяви ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси преди началото на заседанието на управителния съвет на агенцията. Ситуацията остава крайно нестабилна.

Гроси припомни атаките срещу атомната електроцентрала в Запорожие в началото на април. „Атаките и честите прекъсвания на електропроводи извън обекта поради военни действия създават сериозна ситуация, която описах пред Съвета за сигурност на ООН на 25 април в моя седми подобен брифинг“, каза той.

На 28 май Гроси и ръководителят на Росатом Алексей Лихачов проведоха среща в Калининград, за да обсъдят факторите, застрашаващи ядрената безопасност. По-специално те обсъдиха уязвимостта на електропроводите, разположени извън Запорожката АЕЦ, необходимостта от надеждно водоснабдяване за осигуряване на охлаждането на реактора, както и ситуацията с персонала и поддръжката на оборудването.

ЗАЕЦ е най-голямата атомна електроцентрала в Европа, която от октомври 2022 г. е под контрола на Росенергоатом АД (дъщерно дружество на Росатом). От март 2022 г. Запорожката АЕЦ е под обстрел. Производството на електроенергия в станцията беше спряно на 11 септември 2022 г.

Харков остана без собствено производство на електроенергия, съобщи междувременно кметът на града Игор Терехов.

„Към момента нямаме нито едно собствено производствоя в града и сме принудени да взимаме ток от други градове. Ситуацията е много трудна и е на ръба“, предупреди той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
На днешната дата, 11 ноември. Започват „Вълчите празници”, имен ден празнуват Мина, Минчо, Виктор, Виктория
За последно: Милиардерът Уорън Бъфет ще дари 1,35 млрд. долара за благотворителност, преди да се оттегли
Сенатът на САЩ прие законопроект за слагане на край на парализата с бюджета
Освобождават Никола Саркози от затвора
Economic Times: Шпиони на Пакистан са се опитали да откраднат технологията на руските ракети С-400
САЩ отложиха над 10 000 полета за ден заради блокажа на дейността на правителството