Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ: Европейският енергиен пазар е изправен пред 3 предизвикателства тази година
Европа може да е свършила добра работа в намаляването на зависимостта си от руския петрол и газ и смекчаването на енергийната криза, причинена от войната в Украйна, но все още не е вън от опасност. Това заяви пред Си Ен Би Си ръководителят на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол
„Европа успя да трансформира енергийните си пазари, да намали дела си от руския газ до по-малко от 4%, а икономиката й все още не е преминала през рецесия“, каза Бирол.
„Емисиите в Европа са намалели... и запълняемостта на газовите хранилища е на много прилични нива“, каза Бирол, говорейки в кулоарите на срещата на върха на Групата на седемте в Хирошима, Япония.
Русия традиционно играе ключова роля в световния енергиен комплекс, но зависимостта на западните нации от енергията на страната е силно намалена, тъй като те продължават да разкриват нови санкции, за да накажат Русия за нахлуването й в Украйна.
„Европейските страни свършиха добра работа... миналата зима“, каза ръководителят на МАЕ, подчертавайки, че регионът успя успешно да задържи светлините включени и да запази зимната криза на разстояние, отчасти благодарение на по-меката от очакваното зима.
Бирол обаче предупреди, че енергийният пазар в региона все още има три основни препятствия за преодоляване тази година.
1. Нарастващото търсене от Китай
Световното енергийно снабдяване беше изобилно миналата година, когато Китай все още беше в режим на блокади срещу разпространението на COVID-19 и купуваше по-малко петрол и газ поради забавяне на икономическата активност. Сега обаче не може да се каже същото и Европа може да се изправи пред по-предизвикателна зима тази година.
Търсенето на LNG (втечнен природен газ) от Китай се очаква да се повиши през втората половина на годината, каза Бирол, като добави, че вносът на газ в страната е „ключов фактор“ за търсенето на пазарите на природен газ.
Но Бирол вярва, че цените може да са по-меки от прогнозираното. Той също така не очаква да види „голям бум“ на вноса от Китай.
Нещата обаче стоят по по-различен начин, когато става въпрос за петролната индустрия на страната.
Прекратяването на политиката на Китай за нулев COVID през декември доведе до увеличаване на търсенето на енергия, като IEA прогнозира, че глобалното търсене на петрол ще се увеличи с повече от 2 милиона барела на ден тази година.
Не е изненада, че Китай - вторият по големина вносител на петрол в света след САЩ, ще представлява близо 60% от нарастването на търсенето, отбеляза Бирол.
2. Дефолт по дълга на САЩ
Участниците на глобалния енергиен пазар също следят отблизо преговорите между Белия дом и републиканците относно тавана на дълга на САЩ. Без сделка САЩ може да се изправят пред фалит в началото на юни, въпреки че това се смята за малко вероятно.
Преговорите бяха прекратени, докато президентът Байдън присъства на срещата на върха на Г-7 в Япония. Президентът каза на пресконференция на срещата на върха, че „изобщо не е загрижен за преговорите“ и че „ще успеем да избегнем фалит и ще направим нещо достойно“.
Бирол заяви, че неизпълнението по дълга на САЩ ще доведе до спад на търсенето на петрол и на понижение цените, но се съгласи, че подобен сценарий е малко вероятен.
„Бих избегнал да ви давам точни прогнози, но можем да очакваме значителен спад в цената на петрола, ако видим такова неизпълнение“, коментира Той.
3. Зависимостта от Русия все още съществува
Друго ключово предизвикателство, пред което са изправени енергийните пазари в Европа, е, че тяхната зависимост от руския газ не е напълно изкоренена и перспективите за доставките са несигурни.
Много страни в региона попаднаха в енергийна криза миналата година, когато вносът на руски газ беше силно намален.
Износът на газ от руския държавен енергиен гигант „Газпром“ за Швейцария и ЕС е намалял с 55% през 2022 г., съобщи компанията през януари. Бирол отбеляза, че ако има допълнителни намаления на вноса на газ „по политически причини“, Европа отново може да се изправи пред „някои предизвикателства“ през следващата зима.
Бирол вярва, че страните от Г-7 и европейските държави няма да се върнат към сключването на каквито и да било споразумения с Русия, като добави, че газовата история на Русия е „приключена“.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.