Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ: Намаляването на добива на петрол от ОПЕК+ може да навреди на глобалното икономическо възстановяване
Съкращенията на добива, обявени от производителите от ОПЕК+, рискуват да изострят дефицита в доставките на петрол, очакван през втората половина на годината, и могат да навредят на потребителите и на глобалното икономическо възстановяване, посочва Международната агенция по енергетика (МАЕ) в месечния си доклад, предава Ройтерс.
ОПЕК+ и МАЕ се бориха през последните месеци относно перспективите си за глобалното търсене и предлагане на петрол. Страните потребители, представлявани от МАЕ, твърдят, че затягането на доставките повишава цените и може да заплаши с рецесия, докато ОПЕК+ обвинява западната парична политика за нестабилността на пазара и инфлацията, което подбива стойността на техния петрол.
"Балансите на петролния пазар вече бяха настроени да се стегнат през втората половина на 2023 г., с потенциал за възникване на значителен дефицит в предлагането. Последните съкращения рискуват да изострят тези напрежения, като повишат цените както на суровия петрол, така и на продуктите. Потребителите, които в момента са обсадени от инфлация, ще пострадат още повече от по-високите цени", посочва МАЕ в доклада си.
ОПЕК+ нарече изненадващото си решение за съкращаване на "предпазна мярка" и в месечен доклад за петрола, публикуван в четвъртък, ОПЕК цитира рискове за намаляване на лятното търсене на петрол от високи нива на запаси и икономически предизвикателства.
МАЕ заяви, че очаква доставките на петрол в световен мащаб да спаднат с 400 000 барела на ден до края на годината, позовавайки се на очаквано увеличение на производството от 1 милион барела на ден от страни извън ОПЕК+, което ще да се опита да ограничи намаляването на добива от 1,4 млн. барела, обявено от картела преди няколко седмици.
От Международната агенция по енергетика посочват, че нарастващите глобални петролни запаси може да са повлияли на решението на ОПЕК+ за намаляване на добива, като от там отбелязват, че промишлените наличности на страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през януари бяха достигнали най-високото им ниво от юли 2021 г. в размер на 2,83 милиарда барела.
Междувременно износът на руски петрол през март е достигнал най-високите си нива от април 2020 г. насам поради стабилни потоци от петролни продукти, посочват от МАЕ, въпреки забраната за внос по море от Европейския съюз и санкционната политика за ограничаване на цените, ръководена от Съединените щати.
Приходите на Русия през март се повишиха с 1 милиард долара на месечна база до 12,7 милиарда долара, но все още бяха с 43% по-ниски от година по-рано, отчасти поради ограничените цени на износа на петрол по море.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.