МАЕ: Намаляването на добивите от ОПЕК+ може да доведе света до рецесия

МАЕ: Намаляването на добивите от ОПЕК+ може да доведе света до рецесия

Решението на групата производители на петрол ОПЕК+ миналата седмица да ограничи добива повиши цените и може да тласне световната икономика към рецесия, обяви Международната агенция по енергетика, цитирана от Ройтерс.

"Постоянното влошаване на икономиката и по-високите цени, предизвикани от плана на ОПЕК+ за намаляване на предлагането, забавят световното търсене на петрол. С нестихващия инфлационен натиск и повишаването на лихвените проценти, които оказват влияние, по-високите цени на петрола може да се окажат повратната точка за една световна икономика, която вече е на ръба на рецесията", пише в месечния си доклад за петрола базираната в Париж агенция.

Предупреждението на агенцията подчертава разрива със Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света и де факто лидер на ОПЕК.

Президентът на САЩ Джо Байдън обеща да има "последици" за отношенията със Саудитска Арабия след хода на ОПЕК+, но Рияд отхвърли критиките и каза, че този ход не е политически и има за цел да балансира пазара и да ограничи нестабилността.

Действителните загуби на доставки вероятно ще бъдат около 1 милион барела на ден, а не 2 милиона барела, обявени от ОПЕК+, който обединява клуба на производителите и съюзници като Русия, посочва МАЕ. 

Ограниченията на капацитета, които тормозят производството в други членове на ОПЕК, означават, че Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства ще осигурят повечето от намаленията, каза МАЕ, докато новите санкции на Г-7 и Европейския съюз срещу Русия могат допълнително да затегнат световното предлагане.

ЕС одобри този месец план на клуба на G7 на богатите нации за налагане на таван на цените за износа на руски петрол, сложен набор от нови глобални санкции, целящи да лишат Москва от приходи за нейната инвазия в Украйна.

Всяко голямо прекъсване на руските петролни потоци дори към купувачи извън ЕС и извън Г-7 обаче може да повиши цените в световен мащаб и да натрупа икономически проблеми на гражданите на санкциониращите страни, които вече се борят с високата инфлация и разходите за живот. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ