Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ очаква пик на търсенето на изкопаеми горива до 2030 г.
Глобалното търсене на петрол, природен газ и въглища вероятно ще достигне своя връх до 2030 г., което представлява „окуражаващо“ развитие, но „не достатъчно“, за да ограничи повишаването на глобалните температури до 1,5 градуса по Целзий. Това заяви Международната агенция по енергетика, цитирана от Си Ен Ен.
Замърсяването на планетата от енергийния сектор също се очаква да достигне своя връх през това десетилетие, каза МАЕ в актуализация на своя доклад „Net Zero Roadmap".
Но „опазването на целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий изисква светът да се обедини бързо“, каза изпълнителният директор на агенцията Фатих Бирол.
Учените смятат затоплянето от 1,5 градуса над нивата отпреди индустриалната епоха за праг, над който екстремните горещини, наводненията, сушите, горските пожари и недостигът на храна и вода ще имат катастрофално въздействие. Тазгодишното лято в Северното полукълбо е било най-горещото в света в историята, според Службата на ЕС за климатични промени „Коперник“.
След първоначалното публикуване на доклада „Net Zero Roadmap“ през 2021 г., светът наблюдава „рекорден ръст“ на капацитета за слънчева енергия, както и огромни продажби на електрически превозни средства, като и двете индустрии са на път да постигнат нулеви нетни въглеродни емисии до средата на века, пише МАЕ.
Повече от 80% от намаленията на емисиите, необходими до 2030 г., могат да бъдат постигнати чрез разширяване на възобновяемите енергийни източници, увеличаване на електрификацията, подобряване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите на метан, посочват от организацията.
Все пак ограничаването на глобалното затопляне е огромно предизвикателство. МАЕ отбеляза, че инвестициите в чиста енергия в световен мащаб ще трябва да нараснат повече от два пъти - от 1,8 трилиона долара, прогнозирани за тази година, до 4,5 трилиона долара всяка година до началото на 2030 г. Запазването на плана за 1,5 градуса също означава, че почти всички страни трябва да придвижат напред своите целеви дати за постигане на нетни нулеви въглеродни емисии.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.