Техниките за шистов добив могат да помогнат за развитието на геотермалната енергия

Техниките за шистов добив могат да помогнат за развитието на геотермалната енергия

Техниките за шистови сондажи, които доведоха до бум в добива на нефт и газ, също стимулират развитието на геотермалната енергия, която на теория би могла да осигури стабилен източник на енергия, равен на търсенето на Индия и Съединените щати взети заедно, заяви Международната енергийна администрация, цитирана от Ройтерс.

Говорейки след публикуването на първия доклад на базираната в Париж агенция за геотермална енергия, изпълнителният директор на Международната енергийна агенция (МАЕ) Фатих Бирол каза, че източникът е подходящ за осигуряване на огромни количества стабилна енергия, която се изисква от центровете за данни.

„Новата геотермална структура е много подобна на петролната и газовата революция. Виждаме, че новите технологии отключват глобалния потенциал с така нареченото хоризонтално сондиране и хидрофракинг, които се използват при шистов добив“, коментира Бирол.

„Един от двигателите на този апетит за геотермална енергия е необходимостта от електричество за центровете за данни. Когато погледнете Съединените щати, има голям тласък за центрове за данни, които искат 24/7 електричество, като геотермалната енергия е подходяща за това“, добави той.

За разлика от възобновяемите вятърната и слънчевата, геотермалната енергия може да бъде постоянен източник на енергия, но тя е в начален стадий на развитието си и нуждае от държавна подкрепа и големи инвестиции, посочиха Международната енергийна администрация и Бирол.

Въпросните техники за шистово сондиране също привлякоха съпротива от страна на активисти за опазване на околната среда в контекста на нефтената и газовата индустрия поради опасения относно замърсяването на водата и земетресенията.

Три четвърти от глобалния геотермален потенциал е съсредоточен в Съединените щати, Китай и в Индия, каза Бирол пред Ройтерс.

Новата администрация на Тръмп заяви, че ще настоява за повече сондажи за нефт и газ и намаляване на инициативите за зелена енергия, но Бирол каза, че не вижда причина това да изключва увеличеното използване на геотермална енергия.

Геотермалното отопление може да нарасне до 800 гигавата (GW) в световен мащаб или 15% от растежа на глобалното търсене до 2050 г., с годишно производство, еквивалентно на комбинираното текущо търсене за САЩ и Индия, показват данни на МАЕ.

Глобалните инвестиции ще трябва да надхвърлят 1 трилион долара до 2035 г. и 2,8 трилиона долара до 2050 г., като около 75% трябва да бъдат инвестирани в съоръжения за производство на електроенергия, се казва в доклада на МАЕ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ