Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Техниките за шистов добив могат да помогнат за развитието на геотермалната енергия
Техниките за шистови сондажи, които доведоха до бум в добива на нефт и газ, също стимулират развитието на геотермалната енергия, която на теория би могла да осигури стабилен източник на енергия, равен на търсенето на Индия и Съединените щати взети заедно, заяви Международната енергийна администрация, цитирана от Ройтерс.
Говорейки след публикуването на първия доклад на базираната в Париж агенция за геотермална енергия, изпълнителният директор на Международната енергийна агенция (МАЕ) Фатих Бирол каза, че източникът е подходящ за осигуряване на огромни количества стабилна енергия, която се изисква от центровете за данни.
„Новата геотермална структура е много подобна на петролната и газовата революция. Виждаме, че новите технологии отключват глобалния потенциал с така нареченото хоризонтално сондиране и хидрофракинг, които се използват при шистов добив“, коментира Бирол.
„Един от двигателите на този апетит за геотермална енергия е необходимостта от електричество за центровете за данни. Когато погледнете Съединените щати, има голям тласък за центрове за данни, които искат 24/7 електричество, като геотермалната енергия е подходяща за това“, добави той.
За разлика от възобновяемите вятърната и слънчевата, геотермалната енергия може да бъде постоянен източник на енергия, но тя е в начален стадий на развитието си и нуждае от държавна подкрепа и големи инвестиции, посочиха Международната енергийна администрация и Бирол.
Въпросните техники за шистово сондиране също привлякоха съпротива от страна на активисти за опазване на околната среда в контекста на нефтената и газовата индустрия поради опасения относно замърсяването на водата и земетресенията.
Три четвърти от глобалния геотермален потенциал е съсредоточен в Съединените щати, Китай и в Индия, каза Бирол пред Ройтерс.
Новата администрация на Тръмп заяви, че ще настоява за повече сондажи за нефт и газ и намаляване на инициативите за зелена енергия, но Бирол каза, че не вижда причина това да изключва увеличеното използване на геотермална енергия.
Геотермалното отопление може да нарасне до 800 гигавата (GW) в световен мащаб или 15% от растежа на глобалното търсене до 2050 г., с годишно производство, еквивалентно на комбинираното текущо търсене за САЩ и Индия, показват данни на МАЕ.
Глобалните инвестиции ще трябва да надхвърлят 1 трилион долара до 2035 г. и 2,8 трилиона долара до 2050 г., като около 75% трябва да бъдат инвестирани в съоръжения за производство на електроенергия, се казва в доклада на МАЕ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.