Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Може ли Азербайджан да спаси Европа от енергийната криза?
Войната в Украйна наруши глобалните вериги за доставки и отслаби икономиките в световен мащаб. Тя обаче носи големи възможности за Азербайджан, пише Джеймс Дурсо за Oilprice.com
САЩ и Европа санкционираха руския петрол и природен газ, но Азербайджан е на път да увеличи износа на газ през 2022 г. и следващите години чрез 3500-километровия Южен газов коридор (SBC), който преминава през седем държави и снабдява Турция и Европа. В момента Азербайджан доставя 10 милиарда кубически метра ()рироден газ за Европа и 6 милиарда кубически метра за Турция чрез SGC.
За да отговори на търсенето, Азербайджан също ще пусне в експлоатация две нови газови находища и е отворен за инвестиции за разширяване на капацитета на SGC, например чрез инсталиране на допълнителни компресорни станции, които могат да удвоят потока на газ. Но министърът на икономиката на Азербайджан казва, че „недостатъчните европейски инвестиции“ могат да забавят способността на страната да доставя повече газ.
„Сега работим много интензивно с Европейската комисия...работим по начини за надграждане на тази инфраструктура за сравнително кратък период от време и впоследствие да увеличим енергийните си доставки за Европа по отношение на природен газ“, коментира министърът на енергетиката на Азербайджан каза пред Световния конгрес на комуналните услуги в Абу Даби.
Азербайджанският нефтопровод Баку-Тбилиси-Супса в Черно море е временно спрян (до края на юни) и продуктът е пренасочен към газопровода Баку-Тбилиси-Джейхан на средиземноморското крайбрежие на Турция.
Железопътната линия Изток-Запад от Китай до Турция, Транскаспийският международен транспортен маршрут, известен също като „Средния коридор“, заобикаля Русия и свързва Сиан с Истанбул чрез железопътна връзка. Маршрутът все още не е разкрил пълния си потенциал, но това може да стане скоро, тъй като стокообменът, минаващ през Централна Азия и Кавказ ще нарасне шест пъти през 2022 г. в сравнение с 2021 г.
Други регионални опции за доставка са на запад от Афганистан до Турция през Туркменистан, Азербайджан и Грузия през „коридора Лапис Лазули“ и от Запад на Азербайджан до Турция през коридора „Зангезур“ през Армения, въпреки че продължаващият спор между Азербайджан и Армения може да доведе до продължителна забавяне на реализирането на този маршрут.
Агентите по недвижими имоти казват, че най-важни винаги са „местоположение, местоположение и местоположение“. Ще успее ли Баку да се възползва от добрата си позиция за изпращане на товари и енергия на Запад, за да осигури окончателно уреждане на конфликта в Нагорни Карабах?
След края на войната в Нагорни Карабах през 2020 г. президентът на Азербайджан Илхам Алиев се срещна със съоснователите на Минската група на ОССЕ (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа) и заяви: „Азербайджан разреши конфликт, който продължава почти три години. За съжаление Минската група не изигра никаква роля за решаването на конфликта“.
През януари 2022 г. Алиев каза, че Минската група не трябва да играе допълнителна роля за решението на конфликта, тъй като „той вече е разрешен“.
Баку може да се намеси и да помогне за покриването на енергийните нужди на Европа, подписвайки многогодишно споразумение за покупки на газ, с което да осигури допълнително финансиране за SGC.
В началото на юни представители на Азербайджан, Армения и Русия се срещнаха, за да обсъдят отварянето на регионални транспортни връзки. В същото време представители на Aзepбaйджaн и Apмeния ce cpeщaт в Бpюĸceл c пpeдcтaвитeли нa EC и CAЩ, които отказват да се срещат с руснаци. Това може да удовлетвори желанията на Брюксел и Вашингтон, но също така е сигнал за Баку (и Ереван), че мирът в Нагорни Карабах все още е по-малък приоритет от кризата в Украйна и някои от членовете в Минската група да използват процеса, за да изолират Русия.
Азербайджан не иска антагонистични или феодални отношения със своите съседи Русия и Иран и няма да бъде платформа за действия на НАТО срещу Русия или за израелски удар по ядрената програма на Иран. Баку изпрати хуманитарна помощ на Украйна, но не критикува открито Русия, което не се харесва на Вашингтон и Брюксел. Азербайджан може да бъде надежден източник на енергия за Европа, но ще трябва да вземе предвид силните си съседи и затова няма винаги да се присъединява към позициите на Брюксел и Вашингтон, особено като се има предвид, като че столици никога не са давали приоритет на мира в Южен Кавказ и са съюзници по удобството, а не по убеждение.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.