Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОПЕК: Спекулативни продажби са понижили цените на петрола през май
Петролните фючърси са се понижили понижиха през май, тъй като спекулативните разпродажби, очакванията за облекчаване на геополитическите рискове, несигурността относно паричната политика на централните банки и смесените икономически индикатори повлияха на пазарните настроения. Това се казва в месечния докклад на Организацията на страните износителки на петрол(ОПЕК).
Суровият петрол ICE Brent падна с $6, или 6,7%, до средно $83 за барел, докато фючърсите за WTI паднаха с $5,77, или с 6,8%, до средно $78,62 за барел.
"Спекулативните продажби през месеца допринесоха за по-ниски цени и повишена нестабилност на пазара. Финансовите мениджъри продадоха еквивалента на 173 милиона барела петрол на фючърсния пазар ICE Brent", се казва още в доклада на петролния картел.
Хедж фондовете и други мениджъри на пари разтовариха големи количества възходящи фючърси и позиции на опции на фючърсния пазар ICE Brent. В същото време те рязко повишиха късите позиции до най-високото си ниво от ноември 2020 г. Съвкупните нетни дълги позиции във фючърсите и опциите за ICE Brent и NYMEX WTI паднаха до най-ниското си ниво от януари миналата година, съобщи ОПЕК.
Пазарната структура и за трите показателя за суров петрол - ICE Brent, NYMEX WTI и DME Oman - отслабна през май в сравнение с предходния месец. По-ниските премии за риск при предлагането и натискът върху продажбите от страна на финансовите мениджъри са имали по-голямо въздействие върху месечния договор в сравнение с форуърдните договори, което води до изравняване на предните криви на фючърсите на петрола, според анализаторите на ОПЕК.
Премията на лекия суров петрол над средния суров петрол продължи да намалява през май, тенденция, която се наблюдава във всички големи региони в продължение на няколко поредни месеца. Висока наличност на лек суров петрол, особено в резултат на увеличения износ на суров петрол от САЩ, както и намаленото разпространение на крекинг на бензин и дизел във всички рафиниращи центрове имаше отрицателно въздействие върху цената на лекия суров петрол, докато цената на средния и тежкия суров петрол спадна сравнително по-малко значително“, подчертават анализаторите на ОПЕК.
По-рано министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман коментира резултатите от решението на страните от ОПЕК+ на 2 юни, след което цените на петрола паднаха. Според него последната среща на ОПЕК+ е била най-успешната и някои банки и организации, например Goldman Sachs, са тълкували неправилно нейните резултати, заявявайки, че става дума за натиск за намаляване на цените.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.