ОПЕК+ намаява добива със 100 000 барела дневно през октомври

Икономика

Страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците им, начело с Русия, днес постигнаха споразумение за малко понижение на добива на черно злато, в опит да повишат цените му, които падат на фона опасенията от забавяне на икономическия растеж, информира Ройтерс, цитирана от БТА.

Производителите ще намалят добива на петрол със 100 000 барела на ден през октомври, което представлява само 0,1 процент от търсенето на черно злато в глобален мащаб. Те се договориха, че преди следващата им среща, насрочена за 5 окотомври, може да "се срещнат по всяко време, за да балансират добива на петрол", отбелязва Ройтерс.

"ОПЕК+ се притеснява от продължителна нестабилност на цената (на петрола), предизвикана от очакванията за слаб растеж (на икономиката), понижено търсене и нови ограничителни мерки в Китай срещу разпространението на Ковид-19, както и поради несигурността, която се създава около потенциалното ядрено споразумение на САЩ с Иран и опитите за налагане на ценови тавани за продажбите на руски петрол", заяви Матю Холанд, анализатор в консултантската компания "Енерджи аспектс" (Energy Aspects).

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура