Цените на петрола се повишиха преди срещата на ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха преди срещата на ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха преди срещата на ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха с около 2% в ранната търговия в понеделник, докато инвеститорите оценяваха потенциалните действия от страна на производителите от ОПЕК+ по време на срещата им по-късно днес, пиеш Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 2,01 долара, или 2,16%, до 93,75 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,68 долара, или 1,93%, до 88,55 долара за барел. В петък двата петролни еталона напреднаха с 0,7% и 0,3%

Американските пазари останаха затворени днес заради официален празник.

На срещата си по-късно през деня Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, се очаква да решат да запазят настоящите нива на добив или дори да намалят производството, за да укрепят цените, въпреки че доставките остават ограничени.

„ОПЕК+ най-вероятно ще поддържа добива достатъчно стегнат, за да задържи цената на петрола на фона на прекъсвания в търсенето, предизвикани от подновените локдауни в някои части на Китай“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.

Русия, вторият по големина производител на петрол в света и ключов член на ОПЕК+, не подкрепя съкращаване на производството в момента и е вероятно групата да запази добива си стабилен, когато се срещне в понеделник, съобщи „Уолстрийт джърнъл“ в неделя, позовавайки се на запознати източници.

Въпреки възможността за съкращения на производството, Тенг от CMC коментира, че рисковете от спад също остават, като посочи потенциалния износ от Иран на фона на продължаващите преговори за ядрена сделка и страховете от рецесия като два такива риска.

Цените на петрола паднаха през последните три месеца, след като докоснаха многогодишни върхове през март, поради опасения, че повишенията на лихвените проценти и ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в части от Китай, който е най-големият вносител на суров петрол в света, може да забавят глобалния икономически растеж и да охладят търсенето на петрол .

В момента 33 града в Китай са под частично или пълно блокиране, което засяга повече от 65 милиона жители, според оценка на местни медии, тъй като втората по големина икономика в света се придържа към строгата си политика за нулев ковид.

Преговорите за съживяване на ядрената сделка на Запада с Иран от 2015 г. се проточиха, въпреки че споразумението може да позволи на Техеран да увеличи износа и да подобри глобалните доставки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ