От какво (ще) пестят фирмите заради енергийната несигурност

От какво (ще) пестят фирмите заради енергийната несигурност

От какво (ще) пестят фирмите заради енергийната несигурност

Фирмите по света остават притеснени за въздействието на енергийната сигурност и цените, които биха могли да бъдат катализатор за редица екологични, социални и икономически последици. Това констатира проучване на технологичния лидер в електроснабдяването, електрообзавеждането и автоматизацията, позволяващ по-устойчиво и ефективно бъдеще ABB, озаглавено „Energy Insights“. То е проведено в периода 12 декември 2022 г. – 6 януари 2023 г сред 2300 бизнес лидери от Австралия, Бразилия, Китай, Германия, Индия, Италия, Швеция, ОАЕ, Обединеното кралство и СА в малки и големи предприятия в различни сектори, 92% от анкетираните смятат, че продължаващата нестабилност на енергетиката застрашава тяхната доходност и конкурентоспособност. Разходите за енергия и несигурността оказват значително въздействие върху работната сила поради намалени инвестиции в служителите. Бизнес лидерите също са загрижени за потенциалните въздействия от постигането на техните цели за устойчивост.

Ограничаване на бизнес инвестициите и растежа 

Нарастващите разходи за енергия и несигурността принуждават бизнес лидерите да преосмислят как работят и къде инвестират в бизнеса си, за да растат и да останат конкурентоспособни. Основните въздействия върху бизнеса поради нарастващите енергийни разходи през последната година включват по-ниски маржове на печалба (34%) и съкращения на разходите в някои области (34%), което води до отклоняване от инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и други инициативи за растеж на бизнеса. Над една трета (38%) са намалили или планират да намалят инвестициите в технологии, докато една трета (33%) очакват да намалят разходите за инфраструктура, а 31% предвиждат спад в маркетинговите разходи.

Въздействие върху служителите

Фирмите твърдят, че са намалили инвестициите в работната си сила през последната година поради увеличените разходи за енергия и необходимостта от прилагане на мерки за смекчаване. Очаква се това да продължи през следващите три до пет години, ако енергийните предизвикателства продължат. Три от петте най-големи бизнес области, предвидени за намаляване на бюджета, са свързани с работната сила: 42% ще харчат по-малко за набиране на персонал; 38% ще намалят разходите за заплати, извънреден труд и бонуси; и 37% ще намалят инвестициите в обучение и развитие на персонала.

Забавяне на декарбонизацията

Анкетираните също така споделят опасения, че цените и несигурността в областта на енергетиката могат да забавят напредъка в борбата с изменението на климата, като изпълнението на ангажиментите за намаляване на въглеродните емисии в момента се счита за по-нисък приоритет от намаляването на разходите за енергия. Над половината (58%) от анкетираните бизнес лидери казват, че цената на енергията може да забави постигането на техните цели за устойчивост и намаляване на въглеродните емисии с една до пет години. Въпреки че намаляването на разходите за енергия е основен приоритет за 61% от компаниите, само 40% в момента имат намаляване на въглеродните емисии в общите си бизнес приоритети.

Енергийна сигурност

83% от бизнес лидерите изразяват загриженост относно сигурността на енергийните доставки на своя бизнес и много от тях предприемат действия за справяне с това. Над една трета (36%) се притесняват от по-нататъшно покачване на разходите за енергия, 31% са обезпокоени от прекъсвания на електрозахранването, а една четвърт от налагане на ограничения в потреблението. В отговор 34% вече са увеличили инвестициите, специално съсредоточени върху подобряване на тяхната енергийна ефективност, а 40% искат да инсталират производство на възобновяема енергия на място, за да станат по-малко зависими от мрежата.

Фирмите като цяло искат да предприемат проактивни действия за справяне с енергийните си предизвикателства, но една трета от тях се отказват заради редполагаемите разходи за прилагане на мерки за енергийна ефективност, а почти половината (49%) смятат, че нямат ноу-хау или ресурси за да направят това.

"Бизнесът твърди, че трябва да се изолира от цените на енергията и несигурността и преоценява настоящите и бъдещите планове за разходи. Предприемането на действия за смекчаване на това е ясен приоритет, но това не трябва да бъде катализатор за потенциални въздействия върху работната сила или околната среда.", коментира по повод резултатите от проучването Мортън Вирод, президент на АББ „Електроснабдяване и електрообзавеждане“

"Инвестирането в интелигентни и устойчиви възобновяеми енергийни източници на място и технологии за енергийна ефективност означава, че предприятията могат едновременно да намалят разходите и емисиите си. С правилния подход е възможно индустрията да постигне икономии на разходи, без да жертва конкурентоспособността, работната сила или напредъка към декарбонизация.“, допълва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ