Петролът може да падне до $40 за барел през 2025 г., ако ОПЕК отмени доброволните съкращения на производството

Петролът може да падне до $40 за барел през 2025 г., ако ОПЕК отмени доброволните съкращения на производството

Цените на петрола може да паднат драстично, в случай че петролният алианс ОПЕК+ отмени съществуващите съкращения на добива, смятат наблюдатели на пазара, цитирани от Си Ен Би Си.

„Има повече страх за цените на петрола през 2025 г., отколкото е имало от години – всяка година, която помня, от Арабската пролет насам“, каза Том Клоза, глобален ръководител на енергийния анализ в OPIS – агенция за отчитане на цените на петрола.

„Може да падне до 30 или 40 долара за барел, ако нямаше реално споразумение за ограничаване на производството. Те виждат как пазарният им дял наистина намалява през годините“, добави Клоза.

Спад до $40 за барел би означавал понижение с около 40% на текущите цени на суровия петрол.

Като се има предвид, че ръстът на търсенето на петрол през следващата година вероятно няма да бъде много повече от 1 милион барела на ден, пълното отменяне на съкращенията на доставките от ОПЕК+ през 2025 г. „без съмнение ще доведе до много рязък спад на цените на суровия петрол, вероятно към 40 долара за барел“, коментира пред Си Ен Би Си Хенинг Глойщайн, ръководител на отдела за енергия, климат и ресурси в Eurasia Group.

В същото време старшият енергиен анализатор на MST Marquee Саул Кавоник заяви, че ако ОПЕК+ отмени съкращенията без оглед на търсенето, това „ефективно ще се равнява на ценова война за пазарен дял, която може да изпрати петрола до дъна, невиждани след COVID“.

Въпреки това алиансът е по-вероятно да избере постепенно разпускане на ограниченията в началото на следващата година, в сравнение с пълномащабно и незабавно такова, казаха анализаторите.

Петролният картел упражнява дисциплина в поддържането на своите доброволни съкращения на добива.

През септември ОПЕК+ отложи плановете си да започне постепенно премхаване на доброволните съкращения от 2,2 милиона барела на ден с два месеца в опит да спре спада на цените на петрола. Намалението от 2,2 милиона барела на ден, което беше приложено през второто и третото тримесечие, трябваше да изтече в края на септември.

В началото на този месец петролният картел отново реши да отложи планираното увеличение на добива на петрол с още един месец до края на декември.

Цените на петрола бяха повлияни от бавното възстановяване на търсенето след пандемията от COVID-19 в Китай – втората по големина икономика в света и водещ вносител на суров петрол. В месечния си доклад, публикуван във вторник, ОПЕК понижи прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол за 2025 г. от 1,6 млн. барела на ден на 1,5 млн. барела на ден.

Предстои меча година за петрола

Пазарният консенсус е, че през следващата година ще има „значителни“ петролни запаси, каза енергийният стратег на Citibank Марточиа Франческо.

„Ако групата продължи с производствения си план, пазарният излишък може почти да се удвои... достигайки до 1,6 млн. барела на ден“, каза Франческо.

Дори ОПЕК+ да не отмени съкращенията, бъдещето на цените все още изглежда мрачно. Анализаторите на Citi очакват цената на Брента да достигне средно 60 долара за барел през следващата година.

Допълнително подхранване на мечите перспективи е идващата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, чието завръщане се свързва от някои с потенциална търговска война, казаха.

„Ако наистина получим търговска война – а много икономисти смятат, че търговска война е възможна, особено срещу Китай, можем да видим много, много по-ниски цени“, каза Клоза от OPIS.

Тръмп също рекламира политиката на „пробивни бебета“ за производителите в САЩ, обещавайки да намали цените на енергията наполовина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ