Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня на фона на данните за икономическия растеж на Китай
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия сряда, след като данните за икономическият растеж в Китай се разминаха леко с прогнозите на анализаторите, пораждайки опасения за бъдещото увеличение на търсенето, докато силата на щатския долар намали апетита на инвеститорите за рискови активи, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,59 долара, или 0,75%, до 77,70 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,62 долара, или 0,86%, до 71,78 долара за барел.
Суровият петрол Брент поскъпна леко във вторник, докато цената на WTI падна, тъй като инвеститорите отчетоха отслабване на фундаментите в САЩ, но продължаващите военноморски и въздушни конфликти в Червено море увеличиха опасенията, че танкерите трябва да пренасочат маршрута си, за да избегнат района, увеличавайки разходите и времето за доставки.
През четвъртото тримесечие на 2023 г. икономиката на Китай се е разширила с 5,2% на годишна база, което е малко под прогнозата на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, които залагаха на ръст от 5,3%. Това поставя под поставя под въпрос прогнозите, че китайското търсене ще стимулира по-силен световен растеж на търсенето на петрол през 2024 г.
Данните за китайския икономически растеж „не слагат край на насрещните ветрове около търсенето на суров петрол, като китайските перспективи за 2024 и 2025 г. са все още мрачни“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
„Петролната индустрия подкрепяше идеята, че въпреки неравното възстановяване търсенето на петрол от Китай е устойчиво и вероятно ще достигне рекордни нива през 2024 г., добави той.
Въпреки по-слабия от очаквания икономически растеж, производителността на петролните рафинерии в Китай през 2023 г. се е повишила с 9,3% спрямо година по-рано, което показва, че търсенето на петрол в страната е повишено, дори и да не е с темпото, което някои анализатори очакват.
Появиха се и признаци на стабилно китайско търсене, тъй като рафинериите в страната активно резервират петролни товари за доставка през март и април, за да попълнят запасите и да фиксират относително по-ниски цени и в очакване на по-голямо търсене през втората половина на 2024 г.
Освен това щатският долар се движеше близо до едномесечен връх в сряда, след като коментарите на служители на Федералния резерв на САЩ намалиха очакванията за агресивно понижение на лихвените проценти. По-силните зелени пари намаляват търсенето на деноминиран в долари петрол за купувачите, които плащат с други валути.
„По-високите лихвени проценти могат да доведат до по-слаби перспективи за търсенето на петрол, тъй като икономическата активност има тенденция да се охлажда в среда с високи лихвени проценти, оставяйки цените на петрола уязвими“, каза Сачдева.
Пазарът продължава да следи ситуацията в Червено море, въпреки че инвеститорите изглежда омаловажават заплахата от прекъсване на доставките, дори когато петролните танкери отклоняват курсовет.
Във вторник САЩ нанесоха нови удари срещу хусите в Йемен, след като те удариха гръцки кораб в Червено море.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.