Петролът поевтиня на фона на несигурността около възстановяването на търсенето

Петролът поевтиня на фона на несигурността около възстановяването на търсенето

Петролът поевтиня на фона на несигурността около възстановяването на търсенето

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък на фона на опасенията, че отслабването на глобалния икономически растеж и по-строгата парична политика на централните банки могат да ограничат възстановяването на търсенето на горива, пише Ройтерс.

Към 8:55 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,15 долара , или 0,13%, до 111,9 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,36 долара, или 1,21%, до 110,8 долара за барел.

По-рано Международният валутен фонд (МВФ) призова азиатските икономики да вземат предвид рисковете от затягането на паричната политика.

Азиатските икономики са изправени пред избор между подкрепата на растежа с повече стимули и намаляване на подкрепата, за да стабилизират дълга и инфлацията, каза заместник-управляващият директор на МВФ Кенджи Окамура.

Макар че политиката на Японската централна банка върви в противоположната посока спрямо глобалната тенденция за затягане, централните банки в Съединените щати, Великобритания и Австралия наскоро повишиха лихвените проценти.

Тази седмица търговията на петролния пазар е волатилна поради несигурността за търсенето, като инвеститорите, притеснени от нарастващата инфлация и по-агресивните действия на централните банки, намаляват експозицията към по-рискови активи.

„Ако данните за растежа в САЩ продължат да се влошават, цените на петрола могат да попаднат в негативен цикъл за обратна връзка с фондовия пазар“, каза управляващият директор на SPI Asset Management Стивън Инес.

В същото време Иран изпитва затруднение с продаването на своя суров петрол на фона на пренасочването на руските барели.

Износът на суров петрол от Иран за Китай намаля рязко от началото на войната в Украйна, тъй като Пекин предпочиташе по-евтините руски барели, оставяйки почти 40 милиона барела ирански петрол, съхранявани на танкери и търсещи купувачи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ